GeriGündem Batman'da KCK operasyonu: 41 gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batman'da KCK operasyonu: 41 gözaltı

Batman'da KCK operasyonu: 41 gözaltı
refid:19844643 ilişkili resim dosyası

BATMAN’da, PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK yapılanmasına yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla polis tarafından bu sabah birçok kurum ve eve eş zamanlı operasyon yapıldı.

Belediye Başkanvekili Serhat Temel, BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur’un da aralarında bulunduğu 41 kişi gözaltına alındı. BDP il ve ilçe binası, Azadiya Welat dergisi, Fırat Dağıtım ve DİHA büroları, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), Batman Din Alimleri Derneği (DAD) ile BDP’li üyelerin evlerinde aramalar yapıldı.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bugün saat 05.00 sıralarında birçok ev ve kuruma eş zamanlı operasyon yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla ’KCK Kent Meclis yapılanmasında yer aldıkları’ iddiasıyla başlattığı operasyonda, aralarında Batman Belediyesi Başkanvekili Serhat Temel, BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur’un da bulunduğu 41 şüpheli, evlerinde gözaltına alındı.

Gültepe Mahallesi’ndeki evinde sabah saatlerinde polisler tarafından yapılan aramadan sonra gözaltına alınan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, Batman Bölge Hastanesi’ne sağlık kontrolünden geçirildi. Başkanvekili Temel, daha sonra Batman Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Başkanvekili Temel’in evine baskının gerçekleştiği saatlerde polisler eş zamanlı olarak BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur ve birçok BDP’li üye ile sivil toplum kuruluş temsilcisinin de evlerine baskınlar yapıldı.

41 kişi gözaltına alınırken, aralarında BDP il ve ilçe binası, Azadiya Welat, Fırat Dağıtım ve DİHA büroları, MEYA-DER, Batman Din Alimleri Derneği (DAD) ve mahallelerde bulunan BDP’li üyelerin evlerinde de aramalar yapıldı. Yapılan operasyonda gözaltına alınan, isimleri belirlenenler şunlar;

Belediye Başkanvekili Serhat Temel, BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur, Tüm Bel Sen Batman Temsilcisi Muzaffer Çınar, Tüm Bel Sen yöneticisi Ali Sarıpınar, Eski Genel İş Batman Şube Başkanı ve Genel İş şube yöneticisi Halis Yakut, BDP üyesi, Zeynelabidin Çelik, Din Alimleri Derneği yöneticisi Ahmet Eşiyok, Meyader Başkanı Yaşar Kurt, BDP üyesi Hakim Sincar.

Batman Belediye Başkanı BDP’li Nejdet Atalay 2 yıl önce, BDP İl Başkanı Mehdi Tüzün, 3 ay önce tutuklanmıştı.

VALİLİK: 41 KİŞİ GÖZALTINDA

Batman Valiliği, PKK’nın şehir yapılanması KCK/TM’ye yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınanların sayısının 41 olduğunu açıkladı. Valilik, açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

"04.02.2012 günü, PKK/KCK terör örgütünün KCK-TM Batman il yapılanmasını oluşturarak, terör örgütünün talimatları doğrultusunda, ilimizde meydana gelen kitlesel şiddet olaylarını organize ettikleri, mahalle ve il komiteleri oluşturarak eylem kararları aldıkları, örgütsel toplantı ve yasadışı yürüyüşe katıldıkları, baskı ve tehdit yolu ile esnafları kepenk kapattırmaya zorladıkları ve ilimizde geçmiş tarihlerde gerçekleşen yasadışı olaylara katıldıkları gerekçesiyle belirlenen şahıslara yönelik olarak, Batman merkezli olmak üzere 7 ilde saat 05.30 da başlayan eş zamanlı yapılan operasyon neticesinde toplamda 41 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili adli ve idari işlemler devam etmektedir."

BDP’DEN TEPKİ

Batman’a 41 kişinin gözaltına alınması üzerine BDP önünde toplanan partililer gözaltıları protesto etti. BDP Batman Merkez İlçe Başkanı Şükrü Tapkan, 2 yıldır operasyonların sürdüğünü ifade ederek, "Pazartesi günü adliyenin önünde toplanıp yeter diyeceğiz. Kimi alacaksanız alın, biz mücadelemizden avazgeçmeyeceğiz. Sivil toplum örgütü temsilcileri ve kitlemizle adliye önünde kol kola olacağız" dedi.

BDP: ANKARA’DAN PLANLANIYOR

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, politikayla ele geçiremedikleri belediyelerini ellerinden almaya yönelik operasyon yapıldığını iddia etti. Operasyonların merkezinin Batman değil Ankara olduğunu önü süren Aydoğan, şöyle dedi:

"Bu operasyonları kınıyoruz. Bu operasyonlar Batman Cumhuriyet Savcılığı’nın ve Emniyet Müdürlüğü’nün değil. Bu tamamen Ankara Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nca planlanan ve saati bile belirlenen operasyonlardır. Daha önce de bu tür operasyonlar Ankara’da planlanıyordu. Dönemin Başbakanı Çiller, Doğan Güreş’i yanına alıp operasyon planlıyordu. Dolmabahçe’de de buna benzer operasyonlar yapılıyordu. 90’lı yıllarda uygulanan operasyonlar nasıl boşa çıkartıldıysa bu operasyonlarda boşa çıkarılacaktır. AK Parti geçmişte devlet kurumları arasında mutabakatın olmadığını gerekçe gösterip şimdi yeni operasyonlar gerçekleştirdikleri söylüyorlar. Halk, bunları da boşa çıkaracak."

KÜRTLER YENİ STATÜ İLE BULUŞACAK

Aydoğan, şu ana kadar 6 bin partilinin tutuklandığını iddia ederek, "Batman’da da gözaltına alınanlar tutuklanırsa bu sayı 7 bine doğru yükselecek. 7 bin tutuklanma da olsa mücadelemiz sürecek. Eğer bu sayıdaki rakam hangi partide olsaydı, parti ayakta kalamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Ayakta da durmaya çalışacağız. Bu operasyonların birkaç amacı var. Korku ve sindirme amaçlı operasyonlara bu yöre halkı geçmişte hep direnmiştir. 90’lı yıllarda Batmanlılar faili meçhul cinayetlerden korkmadılar. Şimdi de tutuklamalardan mı korkacaklar? Kimse yıllarca sürdürdüğü bu mücadeleyi bırakıp evinde oturmayacak. AK Parti’ye teslim olmayacağız. Politika ile ele geçirmedikleri Belediyeleri bizden alamayacaklar. Gelip otursunlar da görelim. Ortadoğu’da Kürtlere yeni bir hak ve seçenek sunulacak. Kürtler yeni şekillenecek bir statü ile buluşacak. O da demokratik özerklik olacak" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle