GeriGündem Başsavcılık kapatma davasında mütaalasını verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  273
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcılık kapatma davasında mütaalasını verdi

Başsavcılık kapatma davasında mütaalasını verdi
refid:9058130 ilişkili resim dosyası

AKP'ye kapatma davasında yeni perde. Yargıtay Başsavcılığı, AKP'nin kapatma davası hakkındaki mütalaasını Anayasa Mahkemesi'ne verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi.

BAŞSAVCI YALÇINKAYA 'AKP KAPATILSIN' DEDİ 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, AKP’nin kapatılması yönündeki talebini yineledi. Başsavcının mütalaası Anayasa Mahkemesi tarafından AKP’ye gönderilecek.

Başsavcısı Yalçınkaya’nın mütalaasında AKP’nin kapatılması talebini yinelediği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, AK Parti'nin sunduğu ön savunmanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesinin ardından 1 ay içinde esas hakkındaki görüşünü sunması gereken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, yasal sürenin son gününde esas hakkındaki görüşünü yüksek mahkemeye bildirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek, AK Parti de 1 ay içinde esas hakkındaki savunmasını yapacak.

Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün bu aşamalarda istenebilecek ek süre taleplerini Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

EN AZ 7 ÜYENİN OYU GEREKLİ

Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

İŞTE AKP'NİN KAPATMA SAVUNMASININ TAM METNİ

İŞTE BAŞSAVCI'NIN AKP'NİN KAPATILMASI HAKKINDAKİ İDDİANAMESİ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle