GeriGündem Başsavcı Cihaner işbaşı yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  196
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcı Cihaner işbaşı yaptı

Başsavcı Cihaner işbaşı yaptı
refid:15110998 ilişkili resim dosyası

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin kararıyla tahliye edilen Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, 4 ay sonra bugün işbaşı yaptı. Cihaner'in ilk sözü ''Nerede kalmıştık'' oldu.

CİHANER BÖYLE KARŞILANDI - FOTO GALERİ

ALKIŞ VE ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI / WEB TV

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından daha sonra özel yetkisi kaldırılan Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarfından, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın Erzincan’da uygulamaya konulduğu iddiasıyla başlatılan soruşturmada, Başsavcı İlhan Cihaner ‘Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olduğu’ ididasıyla 16 Şubat 2010 günü makamında gözaltına alındı. Erzurum’a götürülen Başsavcı İlhan Cihaner 17 Şubat sabahı çıkarıldığı Erzurum Özel Yetkili 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Erzurum H Tipi Cezaevi'ne konuldu.       

‘Ezincan Ergenekon davası’nda hakkında 28 yıla kadar hapis cezası istenen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Erzurum Özel Yetkili 2’nci Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya 4 Mayıs günü çıktı. ‘Görevi kötüye kullanma, evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmak’ suçlamasıyla yargılandığı Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi'nde yargılandığı davanın, 18 Haziran günü yapılan duruşmasında bu dava ile ‘Erzincan Ergenekon davası’ birleştirildi. Bu duruşmada Cihaner ve tüm sanıkların tahliyesine karar verilince duruşma nedeniyle Ankara'da cezaevinde bulunan İlhan Cihaner aynı gün tahliye edildi.

ERZİNCAN'DA KARŞILAMA

Ankara’dan dün eşi Muhteber, 6 yaşındaki kızı Sıla ve kardeşleriyle birlikte iki otomobille yola çıkan Başsavcı İlhan Cihaner, Refahiye İlçesi yakınlarında Erzincan'dan gelen makam otobiline geçti.

Erzincan’a 10 kilometre kala bir dinlenme tesisinde ellerinde bayraklar ve Atatürk posteri bulunan yaklaşık 100 kişilik grup tarafından karşılanan Cihaner, otomobilden indi. Cihaner, karşılayanlar arasında bulunan CHP Erzincan İl Başkanı Coşkun Yılmaz, Geçit Belediye Başkanı CHP'li Düzgün Bilgin, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Hüseyin Baydaş, Ergenekon soruşturmasında arama yapılan Erzincan’daki pastanenin sahibi Hüseyin Erdoğan ile oğulları Erdal ile Abdullah Erdoğan’la el sıkıştı.

ADLİYE'YE GİRİŞİNDE PROTESTO

Kendisini karşılayanlarla birlikte konvoyla saat 10.45’te Erzincan Adliyesi'ne gelen Başsavcısı İlhan Cihaner, alkışlar ve ‘Cihaner onurumuzdur’ sloganları arasında binaya girdi. Bu sırada Valilik Konağı tarafından bir kişi ‘yuh’ diye bağırınca karşılamada bulunan grup tepki gösterdi.

'NEREDE KALMIŞTIK'

Adliye binası merdivenlerinde duygularını soran gazetecilere ‘Nerede kalmıştık’ karşılığını vermekle yetinen Başsavcı Cihaner, binanın dördüncü katındaki makamına çıktı. Burada adliyede görevli hakim ve savcılar tarafından karşılanan Cihaner'e ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunuldu. Meslektaşlarıyla çay içen Cihaner, ardından basın mensuplarıyla sohbet etti.

'DAVAYI KİŞİSELLEŞTİRMEDİM'

 

Hakim ve savcılardan sonra makamında basın mensuplarını kabul eden Başsavcı İlhan Cihaner, "Bizim yaşadığımız süreç değişik şekillerde yorumlara ya da kullanılmaya açık bir süreç oldu. O kadar ki yargı bağımsızlığına, hakim savcı güvenliğine hatta anayasal bir takım kurumların tartışılır hale gelmesi bir takım böyle akıl dışı hukuk dışı şeylere neden oldu. Biz baştan beri hiçbir zaman kişiselleştirmek istemedik bu olayı. Halende öyle düşünüyorum. Yargısal sürece,yargıya gerekli saygı hareket alanı bırakılırsa zaten doğru- yanlış eninde sonunda ayırt edilecektir. Yani Türkiye'de halen hakimler var, mahkemeler var. Şu ya da bu şekilde doğruyu bulacaktır" diye konuştu.

 

'BİTMEDİ BİZİM DAVAMIZ'

 

Erzurum'da görülen davanın İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki Dursun Çiçek'in yargılandığı dava ile birleştirilmesi hakkında görüşlerini soran gazetecilere Cihaner, yürüyen bir dava olduğu için o konuda yorum yapmayacağını bildirdi. Avukatlarının gerekli hukuki başvuruları yaptığına işaret eden Cihaner, "Medyaile o davanın ayrıntılarını konuşmak çok etik olmayacaktır. Çünkü devam eden bir davamız var. Bitmedi bizim davamız. Esasa daha girilmedi" dedi.

 

'YİNE CEMAAT SORUŞTURMASI YAPAR MISINIZ?

 

Bir gazeteci Cihaner'e "Bugün itibari ile yeniden bir cemaat operasyonu başlatır mısınız?" diye sordu. İlhan Cihaner, soruya şöyle yanıt verdi:

"Şimdi adlandırmaktan başlayalım. Ben o soruyu şöyle düzelterek alıyorum. Medya tabi değişik isimler ile adlandırabilir. Benim yaptığım izinsiz eğitim kurumu açmak, dolandırıcılık, yardım toplama kanununa muhalefet gibi suçların örgütlü olarak yapılmasına yönelik bir soruşturma. Adı üzerinde soruşturma. Buna dair suç unsuru görüldüğü için bu soruşturmayı başlattık. Eğer sorunuz 'pişman mısınız' yönünde ise tabi ki değilim. Suç gördüm,gereğini yaptım,yeni bir suç görürsem gene gereğini yaparım, yapmak zorundayım. Bizim görev tanımımız budur. Cumhuriyet Savcısı herhangi bir suç işlendiği izlenimi edindiği anda tahkikatını araştırmak zorundadır. Bizim faaliyetimizde bu. Bundan bir fazla nede bundan bir eksik başka bir şey yok."

 

'NEREDE KALMIŞTIK'A ESPRİLİ YANIT

 

Adliye girişinde "Nerede kalmıştık?" diyerek merdivenleri çıktığını anımsatan gazeteci Cihaner'e bundan sonra ne yapacağını sordu. İlhan Cihaner, "Çok satır arası okumayın bence. 'Nerede kalmıştık?' Mesela 4 ay önce bir randevumuz vardı. Tabi ki bundan sonra görevimi yapacağım. Ben tabii ki yürüyen süreçlere etki edebilecek ya da onlara dair bir şeyler söylemek istemiyorum. Ama etik olarak kendimin taraf olduğu bir soruşturma ile ilgili soruşturmaya çok çok elzem olsa bile çok uygun olmayacaktır. Zaten soruşturmaları başsavcılıklar yapar. Başsavcılıklarda Başsavcıdan ibaret değildir.Benden başka 8- 9 arkadaşımız var. Eğer sorduğunuz şu ise 'İşte göreve geldi kendisi ile ilgili soruşturmalara karşı soruşturmalara açacak'. Böyle bir şey yok" diye konuştu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle