GeriGündem ‘Başmüzakereci’ye Erdoğan’ın önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Başmüzakereci’ye Erdoğan’ın önerisi

Hükümetin AB Başmüzakerecisi konusundaki seçimi yavaş yavaş netleşmeye başladı. Abdullah Gül’ün kurduğu 58’inci hükümetin Dışişleri Bakanı olarak görev yapan şimdiki TBMM AB Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış’ın adı öne çıktı.

Hükümet 17 Aralık zirvesi sonrası AB ile ilk ciddi buluşma olarak değerlendirilen 7 Mart’taki Türkiye-AB Troykası toplantısı öncesi başmüzakereciyi belirlemek isterken, Başbakan Tayyip Erdoğan yakın çevresine Yakış’ı işaret etti. Dışişleri koridorlarından sızan bilgiye göre Erdoğan, Yakış için, ‘Hem siyaseti, hem diplomasiyi çok iyi biliyor. Dışişleri kökenli olması önemli bir avantaj. Yaşar Bey, bu iş için iyi bir isim’ değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri koridorlarında ayrıca Erdoğan’ın, Yakış’ı bu göreve getirerek, Gül’ü kırmamaya da özen gösterdiği konuşuluyor. Gül, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın bu göreve getirilmesini istemiş, ancak Erdoğan, Babacan’ın şu anki görevinin de çok önemli olduğunu belirterek, bunu istememişti. Gül, Lüksemburg’un AB’den Sorumlu Bakanı Nicholas Schmit’le düzenlediği dünkü basın toplantısında da başmüzakerecinin siyasi bir kişi olacağını söyledi.

TÜSİAD kriterine uygun

YAŞAR Yakış, Fransızca, İngilizce ve Arapça biliyor. TÜSİAD Yönetim Kurulu kısa süre önce başmüzakerecinin belirlenmesini istemiş, bu kişinin Fransızca ve İngilizce’yi çok iyi derecede bilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle