GeriGündem Başika'da ilk şehit...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başika'da ilk şehit...

Başika'da ilk şehit...

Musul yakınlarında IŞİD ile peşmerge güçleri arasındaki çatışmalarda terör örgütü IŞİD’in attığı Katyuşa roketatarına ait bir mermi Başika Kampı’na düştü. Üsteğmen İsmail Cazgır (28) şehit olurken, bir asker de yaralandı. Daha önce dört kez IŞİD’in saldırısına hedef olan Başika Kampı’nda TSK ilk kez şehit verdi.

Kuzey Irak’ta Musul yakınlarında IŞİD ile Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar sürerken dün saat 15.10’da IŞİD bölgesinden atılan Katyuşa roketatarına ait bir mermi Başika Kampı’na düştü. Genelkurmay Başkanlığı, saldırıyı kampın bulunduğu yerin resmi adı olan ‘Gedu Üs Bölgesi’ olarak duyurdu. Saldırıda Üsteğmen İsmail Cazgır (28) şehit düşerken, 1 asker de yaralandı. Yaralı asker helikopterle getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Şehit Cazgır’ın İzmir Karşıyaka Çarşı’daki babası Haluk Cazgır acı haberle gözyaşlarına boğuldu. Üsteğmen Cazgır’ın daha önce Şırnak, KKTC ve Çorlu Topçu Alayı’nda görev yaptığı, birkaç ay önce geçici görevle Kuzey Irak’a gittiği belirtildi.

KOALİSYON GÜÇLERİ VE JETLERİMİZ VURDU
Katyuşa mermisinin IŞİD bölgesinden geldiğinin anlaşılması üzerine 40 kilometre menzilli Fırtına obüsleri IŞİD mevzilerini top ateşine tuttu. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, hedeflerin koalisyon güçlerinin, ardından Türk jetleri tarafından vurulduğu belirtildi. Açıklamada: “Bölgedeki DEAŞ Terör Örgütüne ait dört hedef Koalisyon Güçlerine bağlı savaş uçaklarıyla vurulmuştur. Hemen ardından bölgede tespit edilen dört ilave hedef Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarla yoğun bir şekilde ateş altına alınmış; hedefler tam isabetle imha edilmiştir” denildi.

ŞEHİT OLMADAN SAATLER ÖNCE PAYLAŞIM YAPTI
Öte yandan, İsmail Cazgır'ın şehit haberi arkadaşlarını da yasa boğdu. Şehit İsmail Cazgır'ın sayfası taziye mesajlarıyla doldu. Şehit Üsteğmen, en son paylaşımını ise şehadetinden saatler önce yaptı. Cazgır, en son yaptığı paylaşımında, "Kitap alışverişi yapacağız, 6 kişiye ihtiyaç var. Her yaştan olabilir. Bu oyuna katılmak için dünyanın herhangi bir yerinde olabilirsiniz. Hatta ne kadar uzak olursanız o kadar iyi. Adresini yollayacağım kişiye sadece bir kitap yollayarak yaklaşık 36 kitap geri alabilirsiniz" ifadelerini yer verdi. Bu arada şehidin annesinin 2 yıl önce trafik kazasında hayatını kaybettiği öğrenildi. Şehit askerin yarın düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği belirtildi.

Başikada ilk şehit...

KRİZE NEDEN OLMUŞTU
Geçen yıl 4 Aralık’ta da Türkiye’nin kampa Irak’la varılan anlaşmadan daha fazla asker ve tank gönderdiğinin iddia edilmesi Ankara ile Bağdat arasında krize neden olmuştu. Daha önce dört kez IŞİD’in sldırısına hedef olan Başika Kampı’nda TSK ilk kez şehit verdi. IŞİD en sonuncusu geçen salı günü olmak üzere Başika Kampı’na 4 kez saldırmıştı. Bu saldırıların ilkinde 4 Türk askeri yaralanmıştı. Topçu ateşlerinde 18 IŞİD teröristi öldürülmüştü. 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU BİLGİ VERDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Başika saldırısıyla ilgili bilgiler verdi. Davutoğlu şöyle konuştu: “Maalesef DEAŞ terör örgütünün yaptığı saldırıda bir üst teğmenimizi kaybettik. Allah rahmet eylesin diyorum, ailesine taziyelerimi sunuyorum. Bu saldırı olduğunda Genelkurmay Başkanımızla birkaç kez telefonla konuştuk. Önce durum tespiti yapıldı. Arkasından da yine angajman kuralları gereği Türk Hava Kuvvetlerimizin doğrudan müdahalesiyle üst teğmenimizin şahadetine sebebiyet veren bütün mevziler tahrip edildi. Koalisyon uçaklarının katıldığı bir başka hava harekatı daha yapıldı. Bu konudaki kararlılığımız ve Türkiye’nin yurtdışındaki askeri mevcudiyetine dönük olabilecek her türlü saldırılar karşısındaki güçlü irademiz ve gücümüz ortaya konmuş oldu” şeklinde konuştu.

O UNSURLAR ORADA KALDIKÇA...
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Çok açık bir şekilde ifade ediyorum. Musul-Halep hattının kuzeyindeki tüm bölgeler Türkiye için bir güvenlik kuşağı oluşturmaktadır. Güvenlik riski de oluşturmaktadır, güvenlik kuşağı da. Yani Irak’ta Musul, Suriye’de Halep’in kuzeyindeki her türlü boşluk ya DEAŞ terör örgütü ya da PKK terör örgütü tarafından dolduruluyor. Oralarda bu boşluğun oluşmaması için kahraman silahlı kuvvetlerimizin oradaki mevcudiyeti hem bu kardeş ülkenin halklarına verilen bir destektir, hem de Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya dönüktür. Bu hat üzerinde Türkiye’yi tehdit eden ne kadar unsur varsa o unsurlar orada mevcut kaldıkça Türkiye’de oradaki askeri mevcudiyetini sürdürecek ve sınırlarımıza yönelik muhtemel tehditleri çok daha güneyde karşılayabilecek kapasitemizi muhafaza edeceğiz. Bu saldırı bu konudaki kararlılığımızı herhangi bir şekilde değiştirmez. Irak halkına destek ve Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları söz konusu olduğunda gerekli adımları atarız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle