Gündem Haberleri

  Başbakan paketi açıklayacak

  Esra KAYA - Osman Nuri BOYACI, DHA
  30.09.2013 - 02:15 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dakikalar sonra günlerdir merakla beklenen Demokratikleşme Paketi'ni açıklayacak. Erdoğan'ın tarihi açıklamaları canlı yayınla hurriyet.com.tr'den de izlenebilecek. Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları, paketteki maddelerin analizi, siyasi yorumlar, yazarların değerlendirmeleri anı anına aktarılacak.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Denizli gezisinin 2’nci gününde, Tavas Cumhuriyet Meydanı’ndaki 17 milyon liraya mal olan 11 tesisin açılış törenine katıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, “Ana muhalefetin genel müdürü Tekirdağ’da ‘hayvan ithal ediyorlar’ diyor. Biz artık hayvan ithalini bitirdik. Dünyadan haberi yok. Bu kurban bayramında kendi yetiştirdiğimiz hayvanları kurban edeceğiz” diyen Erdoğan, bugün açıklayacağı Demokratikleşme Paketi için de şöyle konuştu:

  PAKET SINIF ATLATACAK

  “11 yıldır yaptığımız reformlara yenilerini ekleyecek, Türkiye’yi ağırlıklarından, prangalarından, zincirlerinden kurtaracağız. Bu ilk değil, son da olmayacak. Şartlar, imkânlar geliştikçe, Türkiye büyüdükçe reformlarımızı yapmaya, büyüyen Türkiye’ye yakışan adımları atmaya devam edeceğiz. Paket açıklanınca reformlarımız hayata tek tek geçince göreceksiniz Türkiye güç kazanacak, Türkiye ivme kazanacak, ekonomi ve demokrasi sınıf atlayarak yeni bir safhaya geçecek. Barış, huzur içinde, kardeşlik içinde Türkiye daha cesur, daha hızlı, daha emin adımlarla büyüyecek. Şimdiden bu demokratikleşme paketinin de hayırlı olmasını diliyorum.”

  SU AKAR TÜRK YAPAR

  Erdoğan, Denizli’nin Sarayköy ilçesinde katıldığı jeotermal elektrik santralı açılış töreninde ise özetle şunları söyledi: “Petrol ve elektrik en çok kullanılan enerji türüdür ancak yeni dönemde enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu noktada su, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji çeşitlerini devreye sokarak alternatifleri artırıyoruz. Hidroelektrik santrallarda gelişmeler artıyor. Artık Türkiye ‘Su akar, Türk bakar’ mantığıyla değil, ‘Su akar Türk yapar’ mantığıyla hareket ediyor. Hedefimiz 1 gram suyumuzu daha israf etmeyeceğiz.”

  TÜRK’Ü KÜRT’Ü SEVİYORUZ

  Acıpayam’da ise Meslek Yüksekokulu ile Acıpayam 100 Yataklı Devlet Hastanesi’nin açılışını yapan Erdoğan, “Bizden önce millet, devletle düşman haline getirildi. Biz buluşturduk, kucaklaştırdık. Biz Kürt, Türk, Çerkez’i Allah için seviyoruz. Bizim farkımız var. Biz, Mısır’da Esma’yı şehit ediyorlar oradayız. Suriye’de yüz binleri şehit ediyorlar oradayız. Biz Myanmar’da katliam var, oradayız. Dünyanın neresinde olursa olsun. Adı sözde Müslüman olanlar Kenya’da insanları haince öldürdüler, biz oradayız. Çünkü İslam’da terör yoktur” dedi.

  3 yetmez 4 çocuk yapın

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Denizli ziyaretinin 2’nci gününde, Zorlu Doğal Elektrik Üretim Kızıldere 2 Jeotermal Santralı’nın açılışına katıldı. Erdoğan, açılışın ardından yanlarına gittiği kadınlara, “3 yetmez 4 çocuk yapın” diye tavsiyede bulundu.

  Paket bugün açıklanıyor

  AÇILIMIN önemli ayaklarından Demokratikleşme Paketi’ni Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün saat 11.00’de Yeni Başbakanlık binasında açıklayacak. Erdoğan’ın açıklaması sırasında, Arapça ve İngilizce simültane tercüme yapılacak. Toplantıya, yazılı ve görsel basının genel yayın yönetmenleri ile Ankara temsilcileri de davet edildi. Erdoğan’ın basın açıklaması, Başbakanlık Basın Müşavirliği’nin vereceği frekans üzerinden canlı yayınla ekranlara taşınacak. ANKARA

  ANI ANINA hurriyet.com.tr'DEN İZLEYİN

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dakikalar sonra günlerdir merakla beklenen Demokratikleşme Paketi'ni açıklayacak. Erdoğan'ın tarihi açıklamaları canlı yayınla hurriyet.com.tr'den de izlenebilecek. Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları, paketteki maddelerin analizi, siyasi yorumlar, yazarların değerlendirmeleri anı anına aktarılacak.

  BAŞBAKAN PAKETİN İLK İŞARETİNİ TAM BİR YIL ÖNCE VERMİŞTİ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün açıklayacağı demokratikleşme paketinin ilk işaretini, tam bir yıl önce 30 Eylül 2012'de vermişti.
  Başbakan, 30 Eylül 2012'de gerçekleşen AK Parti 4. olağan kongresinde yaptığı konuşmada, "Geleceğin Türkiyesi’ni inşa etme çalışmalarımız çerçevesinde, önümüzdeki yıllarda hayata geçireceğimiz politikalardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum" diyerek, atılacak adımların ilk ipuçlarını da vermişti.

  Başbakan, AK Parti 4. Olağan kongresindeki konuşmasında, atılacak adımlara ilişkin şu satırbaşlarını vermişti;
  * Siyasi partiler yapılanmasında değişiklik. Parti kapatılmasının zorlaştırılması
  * Demokrasi ve hukuk devletiyle bağdaşmayan tüm yasakların siyasi partiler kanunundan çıkartılması
  * Temsilde adaleti sağlamak için seçme ve seçilme hakkının önündeki bütün antidemokratik yasakların ve sınırların kaldırılması
  * Kuvvetler ayrımı ilkesinin güçlendirilmesi
  * Yargının hızlandırılması ve demokratikleştirilmesi
  * Nefret suçu konusunda yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi
  * Devletin tüm dinlere ve inanç gruplarına karşı eşit mesafede durduğu, kimsenin inancından dolayı baskı altında tutulmadığı bir laiklik anlayışının tam manasıyla hayata geçirilmesi

  Latif Demirci''den günün karikatürü

  Hürriyet Gazetesi'nin çizeri Latif Demirci, Başbakan'ın açıklayacağı paket ile ilgili bir karikatür çizdi.

  Başbakan paketi açıklayacak  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı