Gündem Haberleri

  Baş şüpheli Şam

  Hürriyet Haber
  16.02.2005 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Lübnan’ın eski başbakanı Refik Hariri’nin Beyrut’ta bombalı intihar saldırısı sonucunda öldürülmesi, bütün gözleri Suriye’ye çevirdi.

  Lübnan’ın eski başbakanı Refik Hariri’nin başkent Beyrut’ta düzenlenen bombalı intihar saldırısı sonucunda öldürülmesi, bütün gözlerin Suriye’ye çevrilmesine neden oldu. Lübnan muhalefeti, Arap ve Batı basını Şam’ı hedef gösteriyor. ABD,  Suriye’deki büyükelçisini geri çağırdı. New York Times, ABD’nin Suriye’ye yönelik yaptırımları sıkılaştırmanın yollarını aradığını yazdı.

  IRAK savaşı, İran’a yönelik uluslararası baskı ve İsrail-Filistin eksenli gelişmelerin ardından, bu kez Ortadoğu’nun yumuşak karnı Lübnan karıştı. Eski Başbakan Refik Hariri’yi vuran bombalı intihar saldırısı, 14 kişinin ölümüne, 120 kişinin yaralanmasına yol açtı. Polis, saldırıda 300 kilo TNT kullanıldığını bildirdi. Başkent Beyrut sokakları dün ölüm sessizliğine bürünürken, ülkede üç gün yas ilan edildi, okullar ve dükkanlar kapandı. Ancak asıl kıyamet, önümüzdeki günlerde kopacak gibi.

  İÇ SAVAŞA DÖNÜŞ MÜ

  Suriye askerinin Lübnan’dan çekilmesi yönünde siyaset güden Batı yanlısı politikacı Hariri’nin ölümü, ülkede iç dengeleri de altüst etti. Bugüne kadar ılımlı bir tavır belirleyen muhalifler, Hariri’nin ölümünün ardından tecrübeli politikacının malikanesi önünde toplanarak, 14 bin Suriye askerinin mayıs ayında yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesinde çekilmesini talep etti. Lübnan muhalefeti, Hariri suikastinde Şam parmağı olduğuna kesin gözüyle bakarken, Suriye yanlısı mevcut başbakan Ömer Karameh’in de istifasını istiyor. Gerilen iplerin, ülkeyi 1975-1990 döneminde yaşanan iç savaş günlerine geri döndürmesinden korkuluyor.

  NYT: SURİYE LÜBNAN’DAN ÇIKSIN

  ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times ise, suikastin ardından Suriye’nin Lübnan’dan çıkmasına yönelik baskının arttırılması gerektiğini yazdı. Gazetenin dünkü başyazısında, ‘birinci dereceden siyasi bir cinayet’ olan saldırının ülkede güçlükle inşa edilen toplumsal huzuru ve Suriye egemenliğinden kurtuluş talebini hedef aldığı belirtildi. Makalede, ülkedeki Şam aleyhtarlığının kısa vadede bu saldırı ile bastırılabileceği, ancak uzun vadede Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesi konusunda yapılacak baskının artması gerektiği vurgulandı. Sadece ABD değil, Avrupa ve Arap basını da saldırıyı Suriye gizli servisine yıktı. İngiliz The Times Gazetesi, saldırıyı, ‘Suriye’nin uğursuz eliyle damgasını vurduğu bir canavarlık’ olarak niteledi.

  ABD, SURİYE BÜYÜKELÇİSİNİ ÇEKTİ

  ABD, dün ani bir kararla Suriye’deki büyükelçisini geri çağırdı. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, Hariri’nin öldürülmesiyle artan gerginlikten sonra Suriye’deki Büyükelçisi Margaret Scobey’i geri çağırdığını söyledi. Yetkili, Scobey’in ayrılmadan önce Şam hükümetine sert bir mesaj ilettiğini de kaydetti.

  Bütün gözler Suriye’ye kilitlenmişken, terör örgütü El Kaide’den ilginç bir açıklama geldi. Örgüt, Hariri’nin, ‘Lübnan, Suriye veya İsrail istihbaratı tarafından öldürüldüğünü’ iddia ederek kendilerinin sorumluluğu olmadığını vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı