Gündem Haberleri

  Baradey: Denetçilerin Irak'a dönme zamanı geldi

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 15:20 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, BM silah denetçilerinin, savaştan önce yarım kalan işlerini tamamlamaları için Irak'a dönmelerinin zamanının geldiğini söyledi.

  Baradei, Reuters ajansına elektronik-posta yoluyla yaptığı açıklamada, BM silah denetçilerinin, Irak'ta kitle imha silahı arama çalışmalarını sürdürmek ve Irak'ın uzun dönemde bu tür silahlar üretmemesini sağlamak amacıyla bu ülkeye dönmesinin zamanının geldiğini bildirdi.

  Irak'taki kitle imha silahlarını aramakla görevli ABD öncülüğündeki ekibin başkanı David Kay'in, bu ülkede kitle imha silahıstoku bulunmadığına ilişkin raporunun, silah denetçilerinin savaştan önce elde ettiği bulguları desteklediğini belirten El Baradei, ''Doktor Kay'in ön raporu, BM denetlemelerinin işe yaradığı ve tüm kanıtları dikkatlice tartmadan sonuç çıkarmanın tehlikeli olduğuna işaret ediyor'' dedi.

  El Baradei, silah denetçilerinin Irak'ta yarım kalan işlerini, Kay'in ekibinden daha ucuza mal edeceğini de sözlerine ekledi.  David Kay'in, Irak'ta kitle imha silahlarını aramakla görevli ekibinin, bu görevi 900 milyon dolara yapması planlanıyor. BM ise Irak'taki silah denetimleri için yılda 60 milyon dolar bütçe ayırıyor.

  Kay'in raporunda, Irak'ta kitle imha silahı bulunamadığı, ancak  bu konuda BM denetçilerine bildirilmemiş teçhizat ve faaliyet olduğunun saptandığı belirtilmişti. Bu arada, İran hükümetine yakın bir kaynak, Muhammed El Baradei'nin Perşembe günü Tahran'da olmasının beklendiğini bildirdi.

  UAEA, İran'a nükleer silah programına sahip olmadığını kanıtlamak için ekim sonuna kadar süre vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı