Gündem Haberleri

  BA'nın 14 yıllık rüyası gerçek oluyor

  BusinessWeek
  26.05.2010 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Bilançosuna rekor düzeyde zarar yazan ve son dönemde büyük çaplı grevlerle boğuşan İngiliz havayolu devi British Airways, (BA) 14 yıllık beklemenin sonunda rakibi American Airlines (AA) ile birleşmeye hazırlanıyor.

  İngiliz havayolu şirketinin son günlerde büyük sorunlarla boğuşan CEO’su Willie Walsh, 14 yıllık beklemenin ardından, yetkili mercilerin gelecek ay rakibi American Airlines ile birleşmesine onay vereceğini açıkladı.                     

   

  Walsh, ABD’li düzenleyiciler resmi olarak anlaşmaya onay verene kadar, birleşmenin detaylarını hakkında konuşamayacak. Ancak, yeni şirket için toplam 7 bin 500 çalışanının belirlendiği ve Ağustos ayında tamamlanması planlanan birleşmeden sonra American Airways yöneticisinin şirketin başkanlığına getirileceği söyleniyor.     

   

  Geçen aylarda İspanyol havayolu şirketi İberia ile güçlerini birleştiren British Airways, 1997’den bu yana İngiliz düzenleyici kurumları bu birleşme için ikna etmeye çalışıyordu.

   

  American Airlines’ın açık hava sahası fırsatlarını kendi lehine çevirmesi sonucunda, British Airways’ın transatlantik trafiğindeki payı oldukça azalmıştı.

   

  NADİR İYİ HABERLERDEN BİRİ

  İngiliz düzenleyici kurumlardan gelen bu onay, son günlerde büyük sıkıntılarla boğuşan şirketin yüzünü güldürdü.

   

   Noel sırasında, zorlu kış koşulları yüzünden birçok uçuşu iptal edilen şirkete bir darbe de geçen ay İzlanda’daki volkanik patlamadan gelmişti.

   

  British Airways Cuma günü, rekor seviyede tam 531 milyon dolar zarar yazdığını açıkladı. Havayolu şirketi aynı zaman geçen hafta 24 Mayıs’a başlayacak kabin çalışanları grevini durdurma konusundaki yasal hakkını da kaybetti. Bu grevin de şirketin bilançosuna büyük zarar vermesi bekleniyor.

   

  14 YILLIK RÜYA

  British Airways’in American Airlines ile birleşmesinin ardından, yeni şirketim yönetim kurulu başkanı olacak olan BA’nın şu anki Başkan Yardımcısı Simon Talling-Smith, “İngiliz yetkililerden Haziran ya da Temmuz gibi onay almayı bekliyoruz. Onayın ardından, Ağustos’ta birleşme işlemlerine başlayıp, en geç Eylül’de her şeyi tamamlamak istiyoruz. Bu şekilde, tam 14 yıllık rüyamızı gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

   

  Yeni şirketin toplam 5 milyar sterlinlik satış geliri elde etmesi ve transatlantik uçuşların yüzde 5’ini oluşturması bekleniyor.  

   

  Birleşmenin ardından, şirketin yönetim kurulunda British Airways, Iberia ve American Airlines’ın ayrı ayrı temsilcileri olacak ve şirketin başına  ABD’li ortağa bağlı bir yönetici getirilecek. Ancak her iki ülkenin de düzenleyici kurumlarının onayı alınmadan, yönetici göreve başlamayacak.

   

  İsim vermekten kaçınan Talling-Smith, “Kimin göreve getirileceği belirlendi” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı