Gündem Haberleri

  Balonla uzaya gidecekler!

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Kimilerinin "çılgın" olarak adlandırdığı İki İngiliz, Empire State binası yüksekliğinde dev bir balonla atmosferin son noktasına gitmeyi deneyecek. Eğer başarılı olurlarsa, Andy Elson ve Colin Prescott balonla çıkılan en yüksek irtifa rekorunu kıracak.

  "Çılgın baloncuların" hedefi gökdelen büyüklüğündeki balonla 40 km yüksekliğe çıkmak.
  Bu alandaki son rekor, 113.740 feet (yaklaşık 34 km) yükseklikle (Everest'in dört katı) Amerikalı Malcolm Ross ve Vic Prather tarafından 1961 yılında kırılmıştı.

  Dev balonla atmosferin sonuna kadar gitmeyi planlayan Elson ve Prescot'u son derece güç hava koşulları bekliyor. Neredeyse havasız bir atmosfer, eksi 27 derece soğuk ve hava basıncı baloncuları epeyce zorlayacak. Balona, uzayda dolaşan uydu parçalarının çarpma olasılığı da söz konusu.

  Balonu kullancak olan iki kişi, uzay yolculukları için Moskova'da üretilen özel giysiler giyecek. Giysiler oksijen desteği verecek ve pilotları sıcak tutacak ısıyı sağlayacak.

  2002 yılının yaz aylarında, havanın uygun olduğu bir gün başlayacak olan balonla uzay yolculuğu için şimdiye kadar yapılan en büyük helyum balonu kullanılacak.

  Eğer yolculuk sırasında bir aksilik olursa pilotlar acil durum paraşütleri ile balonu terkedecek. Birkaç üniversitenin mali desteğiyle gerçekleşecek denemenin faturasının bir milyon doları geçeceği belirtiliyor.

  Balon yolculuğunu tamamlayıp atmsoferin en üst kısmına ulaşınca pilotlar, dünyanın yuvarlaklığını görebilecek ve balonun daha rahat görülmesi için renkli sis bombaları patlatacak. Balon uzayın karanlığının başladığı sınırda dünyanın fotoğraflarını da çekecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı