Gündem Haberleri

  Balbay ve Özkan'dan milletvekili adaylığı açıklaması

  Cem TURSUN/İSTNBUL, (DHA)
  17.02.2011 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın 102’inci duruşması tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez’in çapraz sorgusuyla devam ediyor.

  "ÜMRANİYE VE ZİR BOMBALARI AYNI" İDDİASI

  İmha edildiği iddia edilen Ümraniye bombalarından 18 tanesinin Ziir vadisinde ortaya çıktığını iddia eden Yarbay Dönmez, "Ne gariptir ki bu bombaların aynısı Zir Vadisi’nde bulunuyor. Bu bombalar MKE yapımı kör tapalı, savunma tipi ve Amerikan menşeilidir. Emniyet de bu bombalardan kullanmaktadır" diye konuştu. Emniyet envanterinde bulunduğunu söylediği bu bombaları, özel harekatçı polislerin kullandığını belirten Yarbay Dönmez, eski Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın şüpheli ölümüyle ilgili olarak da "Oktay’ın ölümü bu bombalarla ilişkili olabilir. Bu tip bombalardan, kullanılmış halde Özel Harekatçı polislerde çok sayıda var. Üstelik bunlar kimsenin üstüne zimmetli değil" diye konuştu.

  "SEÇİM YASASINDAN SONRA KARARIMIZI VERCEĞİZ"

  Duruşmaya verilen arada ise tutuklu sanık gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, milletvekili adayı olup olmayacakları konusunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokratik Sol Parti’den gelecek tekliflere açık olduklarını söyleyen Balbay ve Özkan, "1 Mart’ta çıkacak olan seçim yasasından sonra kararımızı vereceğiz" dedi.

  "BİZE YAPILAN TAMAMEN SİYASİ BİR SALDIRI"

  Yasa çıkmadan önce konuşmanın doğru olmayacağını, hukuka aykırı bir şey yapmayacaklarını dile getiren Balbay, "Bize yapılan siyasi bir saldırı olduğu için, siyasi bir karşılık vermemiz gerektiğine inanıyoruz. Bize yapılan tamamen siyasi bir saldırı. Bu davayı unutturmayacağız. Mücadele insanı olarak çıkacağım. Bunun zeminini, gazeteci ve siyasetçi olarak görüyorum. Bundan sonra ki yaşamımı siyasetçi olarak sürdürmem gerektiğine inandım. Ama kalemimi bırakmayacağım. Yerine göre mücadele siyasal zemine taşınabilir. O sürece geçtik. Ben daha önceki yıllarda da 2 kez adaylık için teklif aldım. Ama beni şu anda siyaset kazanının içine attılar. O kazanda kaynarım, iyi çalışmalar yaparım. Biz bunu bir sığınma, bir dokunulmazlık altına girme olarak görmüyoruz. mücadelemizi oraya taşıyacağız. Sevenlerimizin de bunu böyle algılamasını istiyoruz. Parti konusunda birşey demek için erken" diye konuştu.

  "PARTİLERDEN GELEN TEKLİFLERE DE AÇIĞIZ"

  Gazetecilerin, "Genel seçimlerde milletvekili adayı olacak mısınız?" sorusuna Özkan, "Bu konuyu ciddi ciddi düşünüyoruz. Ama henüz çok erken. Kararımızı 1 Mart’ta çıkacak seçim yasasından sonra vereceğiz. Tüm ihtimalleri düşünüyoruz. Partilerden gelen tekliflere de açığız. Onlardan da bize açık olmalarını bekliyoruz. Bu davayı anlatmak için çıkmak istiyorum. 3 yıldır buradayım. Herkesin teklifini değerlendireceğiz. Bizi sevenlerin düşüncelerini değerlendireceğiz. Bir politik duruşla karşı karşıyayız. Buradan bir politik duruşla çıkacağız" dedi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı