Gündem Haberleri

  Bakanlık hayalleri suya düştü

  Hürriyet Planet
  20.05.2011 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Son dönemde muhalefetin sert eleştirilerine hedef olan ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'le yaşadığı kriz nedeniyle istifa edeceği söylentileri çıkan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bir darbe daha yedi.

  İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, Ahmedinejad'ın, Petrol Bakanlığı'nı vekâleten üstlenme kararını yasalara aykırı buldu.
         
  Fars ajansının haberine göre, Ahmedinejad'ın Petrol Bakanı Mesud Mir Kazımi'yi görevden almasının ardından bakanlık işlerini vekâleten yürütme kararını
  Anayasa'nın 135. maddesine aykırı bulan Konsey, bakanlığa başka bir ismin vekâlet etmesi gerektiğini açıkladı.
         
  Ahmedinejad, bakanlık sayısının 21'den 17'ye düşürülmesini öngören kalkınma planı kapsamında Petrol Bakanı dâhil bazı bakanları görevden almış ve kendisini geçici olarak petrol bakanlığına atamıştı.

  OPEC BAŞKANI OLACAKTI

  İran liderinin 8 Haziran'da Viyana'da yapılacak 159'uncu Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısı öncesinde bu görevi üstlenme kararı, "Ahmedinejad OPEC toplantısına başkanlık mı edecek" sorusunu gündeme getirmişti.

  Ahmedinejad, İran’ın dini lideri Hamaney ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Nisan ayında 11 gün boyunca kamuoyunun karşısına çıkmamış, ayrıca hiçbir kabine toplantısına katılmamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı