Gündem Haberleri

  Bağış'tan Jagland'a 'Gezi' yanıtı

  AA
  18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın Türkiye'deki gösterilere ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Bağış, “Jagland, genel sekreterliğini yaptığı konseyin üye devletlerini incelerse aslında Türkiye’deki toplantı özgürlüğünün o ülkelerin çok daha üzerinde olduğunu görür” dedi.

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Jagland’ın açıklamalarını AA muhabirine değerlendirdi.

  Bağıştan Jaglanda Gezi yanıtı AVRUPA KONSEYİ’NDEN ANKARA’YA UYARI

  Türkiye’deki toplantı özgürlüğüne işaret eden Bağış, Jagland’ın öncelikle Avrupa'daki toplantı özgürlüklerini incelemesi gerektiğini söyledi. Bağış, “Jagland, genel sekreterliğini yaptığı konseyin üye devletlerini incelerse aslında Türkiye’deki toplantı özgürlüğünün o ülkelerin çok daha üzerinde olduğunu görür” diye konuştu.

  Toplumsal olaylarda güvenlik güçlerinin, üzerine düşeni yaparken bazen yetki sınırlarının dışına çıkabildiğini ifade eden Bağış, gösterilere müdahale sırasında yetki sınırlarını aşan polis görevlileri hakkında tahkikat başlatıldığını hatırlattı. Halihazırda üç polisin görevden el çektirildiğini anımsatan Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in bizzat olayın üzerine gideceğini açıkladığını söyledi.

  “Türkiye’yi diyaloğa davet edenlerin, devam eden diyaloğu görmemesi çok düşündürücüdür” diyen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın farklı grupları temsil eden 11 kişiyle beş saatlik toplantı yaptığını, daha sonra sanatçı ve düşünürlerle bir araya geldiğini hatırlattı.

  Görüşmeler sonunda Erdoğan’ın topçu kışlasının yapımıyla ilgili beklenen yargı kararının, kışlanın yapılması yönünde olsa bile İstanbul halkının plebisitle fikrinin alınacağını, İstanbulluların ne derse onun olacağını söylediğini anlattı. Bakan Bağış sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu karardan sonra hala orada eylem yapanların terör örgütlerine, bu işi istismar eden çevrelere destek vermekten başka bir anlamı olamaz. Ben bu konuda tüm vatandaşlarımızı daha itidalli davranmaya, daha anlayışlı davranmaya davet ediyorum. Herkes evine giderse Türkiye bu sorunun da üzerinden geçmiş olacaktır ve vakti zamanı geldiğinde İstanbul halkı neye karar verirse onu gerçekleştirmiş oluruz.”

  Hükümetin açıklamalarına rağmen Avrupalı siyasilerden her gün yeni açıklamaların geldiğinin belirtilmesi üzerine Bağış, “Maalesef Avrupalı siyasiler de duymak istemiyor. Batı medyası da bu konuda tek taraflı yayın yaptığı için onun etkisi altında kalıyorlar ama biz kendilerine izah etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, açıklamasında, Türkiye'deki son gelişmeleri yakından izlediğini söylemişti. Jagland, "Tarafları diyaloğu sürdürmeye çağırıyorum. Şiddetin daha da tırmanması engellenmeli" ifadesini kullanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı