GeriGündem Ayrılık dizisinin danışmanı konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  30
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayrılık dizisinin danışmanı konuştu

İsrail ile diplomatik krize neden olan Ayrılık dizisinin Danışmanı Yaşar Seyman, Hürriyet İnternet’e konuştu: “Diplomaside bahane bulmak istenirse diplomatın kravat rengi bile krize neden olabilir. İki ülke arasındaki tatbikat krizi de bizim dizinin şansızlığı oldu.”Aysel ALP YAZIYOR

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Yazar Yaşar Seyman, Yapımcı Selçuk Çobanoğlu’nun isteği üzerine dizinin senaryo danışmanlığını üstlendiğini söyledi. Senaryonun 4 kişilik bir ekip tarafından yazıldığını belirten Seyman, 30 yıldır Orta Doğu üzerine yazan bir kişi olarak, senaryoya danışmanlık yaptığını vurguladı. Çekimleri tamamlanan 3 bölümü de okuduğunu ve onayladığını söyledi. Senaryoyu kendisinin dışında TRT danışmanlarının da okuduğunu vurgulayan Seyman, ayrıca çeşitli alanlarda da senaryo danışmanları bulunduğunu ifade etti.

 

Bir Cumhuriyet kadını olarak liderinin Atatürk olduğunu vurgulayan Seyman, “Yurtta barış, dünyada barış. Kalemim de barışçıl ama dünyanın her yerinde direniş mücadelesi, kurtuluş mücadelesi veren ülkelere sempatiyle bakıyorum” dedi.

 

ARAFAT’I DA PERES’İ DE YAZDIM

 

30 yıldır Yaser Arafat’ı, Leyla Halid’i, Benazir Butto’yu, Halepçe’yi yazdığını belirten Seyman, “2000 yılında çıkan Asmin kitabımda ise Şimon Peres’in sanata ilgisinden söz ediyorum. Dolayısıyla herhangi bir ülkeye karşı ön yargım olamaz.Ama ben bir arzuhalci de değilim. Yazarım, yüreğime değen, zihnimde yer edenleri yazarım. Birinin siparişiyle, ki böyle bir sipariş de söz konusu değil, yazamam” diye konuştu.

 

BARIŞÇIL BİR DİL

Ayrılık dizisinin barışçıl bir dili olduğunu savunan Seyman, “İzlendiğinde de görülecektir. Ama ülkemizde izlemeden, okumadan yorumlar yapılıyor. Bir bilim insanı bile ‘izlemedim ama İsrail’e hak veriyorum’ diyebiliyor. Kitapları da okumadan değerlendirebiliyoruz” dedi.

 

ŞANSSIZLIK OLDU

 

Diziye iptal edilen tatbikatın öfkesinin yansıdığını ileri süren Seyman, “Diplomaside bahane bulmak istenirse bir diplomatın kravat rengi bile krize neden olabilir. Ama ben yazar ve sanatçı kimliğimle şunu söylemek istiyorum; sanatın gücü ortaya çıktı. Gazze Olayı bir yılını bile doldurmadı.Bizim dizide kullandığımız kareler, internet dünyasında gezen fotoğrafların yanında çok masum” dedi.

 

Dizinin yeni bölümleri hakkında ipucu vermeyen Seyman, kadınların mücadelelerinin ön plana çıkacağını; aşka ve çocuklara dair temaların işleneceğini söylemekle yetindi.Seyman, İsrail’in diziyle ilgili notasında


Yorumları Göster
Yorumları Gizle