GeriGündem Aykut Barka hayatını kaybetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aykut Barka hayatını kaybetti

Beynindeki damar tıkanıklığı nedeniyle Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alınan İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka, hayatını kaybetti.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği, Prof. Dr. Aykut Barka`nın kan basıncının düşmesi (derin hipotansiyon) sonrası kalbinin durduğunu ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını bildirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsüöğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka`nın ölümüne ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde 6 Ocak 2002 tarihinden beri sol internal karotid arter disseksiyonuna bağlı tam damar tıkanması tanısıyla takip ve tedavisi yapılmakta olan Sayın Prof. Dr. Barka, 10 Ocak 2002`de gelişen beyin anfektı ve intraserebral kanama nedeniyle ameliyat edildi.

O tarihten itibaren yoğun bakımı sürdürülmekte iken, bugün saat 17.05`te izlenen derin hipotansiyon (kan basıncının düşmesi) sonrası kalbi durmuş ve gösterilen tüm çabalara rağmen kurtarılamamıştır."

MÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Göğüş, yaptığı açıklamada, Cerrahi Yoğun Bakım ve Reanimasyon Ünitesi`nde tedavisi süren Prof. Dr. Barka`nın, saat 17.05`te kalbinin durduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yılmaz Göğüş, ``Prof. Dr. Aykut Barka`nın, saat 17.05`tekalbi durdu. Saat 17.25`e kadar yapılan kalp masajına cevap vermedi`` dedi.

Beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde tedavi altında bulunan İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka, 22 gündür yoğun bakım ünitesinde tutuluyordu.

Prof. Dr. Barka, 6 Ocak 2002`de hastanenin Acil Servisi`ne sağ elde güçsüzlük ve konuşma bozukluğu yakınmasıyla başvurdu. Yapılan tetkiklerde Prof. Dr. Barka`nın beynin sol yarısını besleyen ana damarda tıkanıklık saptandı. Prof. Dr. Barka, bunun üzerine 10 Ocak 2002 tarihinde ameliyata alındı.

Ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınan Prof. Dr. Aykut Barka, 22 gündür burada tutuluyordu.

PAZAR GÜNÜ DEFNEDİLECEK

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Neşe Kavak, Prof. Dr. Aykut Barka`nın cenazesinin, 3 Ocak Pazar günü Teşvikiye Camii`nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı`nda toprağa verileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Kavak, yaptığı açıklamada, ailesinden aldığı bilgiye göre Prof. Dr. Barka için 3 Şubat Pazar günü İstanbul Teknik Üniversitesi`nde (İTÜ) bir tören düzenleneceğini belirterek, törenin ardından Barka`nın cenazesinin, Teşvikiye Camii`nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı`nda toprağa verileceğini kaydetti.

PROF. DR. AYKUT BARKA`NIN ÖZGEÇMİŞİ 
   
Prof. Dr. Aykut Barka, 1952 yılında İstanbul`da doğdu. İstanbul Üniversitesi Jeoloji Yüksek Mühendisliği Bölümü`nden 1975 yılında mezun olan Barka, yüksek lisansını aynı üniversitede yaptı. Doktorasını Bristol Üniversitesi Jeoloji Bölümü`nde yapan Barka, 1975-1976 yıllarında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü`nde Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak çalıştı.

Aynı kurumda 1981-1985 yılları arasında teknik uzman olarak çalışan Barka, 1985 yılında İngiltere Bristol Üniversitesi`nde ziyaretçi bilim adamı, 1986-1990 yıllarında ise Massachusetts Teknoloji Enstitiüsü ve California Teknoloji Üniversitesi`nde ziyaretçi bilim adamı olarak bulundu.

Barka, 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü`nde, 1992`de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı`nda öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1996 yılında profesörlüğe yükselen, 1997 yılında İTÜ Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü`nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Barka,bu görevini sürdürüyordu.

TÜBİTAK, MAM, Yer Bilimleri Araştırma Enstitüsü ve BÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü`de de danışmanlık yapan Prof. Dr. Aykut Barka`nın Kuzey Anadolu fay zonu konusunda çok sayıda araştırması bulunuyor.

Prof. Dr. Barka evli ve iki çocuk babasıydı.

İZGİ'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

TBMM Başkanı Ömer İzgi, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka`nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

İzgi`nin, mesajı şöyle:

"Değerli bilim adamı ve yer bilimleri uzmanı Prof. Dr. Aykut Barka`nın geçirdiği rahatsızlık sonrasında aramızdan ayrılmasından büyük üzüntü duydum. Yaşadığımız son deprem felaketleri öncesinde ve sonrasındaki etkin çalışmaları ve toplumu yatıştırıcı açıklamalarıyla ön plana çıkan merhum Prof. Dr. Barka`nın vefatı ülkemiz açısından büyük bir kayıptır.

Genç ve en verimli çağında aramızdan ayrılan merhuma Allah`tan rahmet, ailesine, yakınlarına, bilim çevremize ve halkımıza başsağlığıdilerim."  

IŞIKARA: BARKA KOLAY YETİŞMEYECEK BİR BİLİM ADAMIYDI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle vefat eden İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Barka`nın, kolay kolay yetişmeyecek bir bilim adamı olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Barka`nın ölüm haberini, düzenlenen bir "Temel Afet Bilinci" toplantısına katılmak üzere geldiği İznik`te öğrenen Prof. Dr. Işıkara, çok üzgün olduğunu söyledi.

Aykut Barka`nın, çok değerli bir insan olduğunu ifade eden Prof. Dr. Işıkara, "Aykut hoca, kolay kolay yetişmeyecek bir bilim adamıydı. Kendisi, daha önce Kandilli Rasathanesi mensubuydu. Bizimle hiçbir zaman ilişkisini kesmedi. Yuvaya dönmek istiyordu. Nasip değilmiş. Başımız sağolsun" dedi.

"İKİZİMİ, BİR PARÇAMI KAYBETTİM"

Beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde vefat eden Prof. Dr. Aykut Barka`nın kardeşi Günkut Barka, çok üzgün olduğunu belirterek, "İkizimi, bir parçamı kaybettim" dedi.

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Barka`nın vefatıyla ilgili olarak A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Günkut Barka, ikizini yaşatmak için doktorların elinden geleni yaptığını bildirdi.

Barka, ailece Aykut Barka`yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek şöyle dedi:

"Tedavi boyunca, tıbbın bize ümit veren bir ışık yakmamasına rağmen, kardeşimin hep bize döneceğine inandık. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. İkizimi, bir parçamı kaybettim. Aykut Barka, inanın kolayyetişmedi, çok büyük zorluklar yaşadı. Böyle insanlar Türkiye için kötü bir kayıp. Bütün Türkiye`nin üzgün olduğunu biliyorum. Herkesin başı sağ olsun."

Bu arada Prof. Dr. Aykut Barka`nın ölüm haberini alan öğrencileri ve sevenleri, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`ne gelerek,gözyaşları içinde üzüntülerini dile getirdiler.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  Rektörlüğü, Prof. Dr. Aykut Barka`nın ölümünün kendileri için acı bir kayıp olduğunu belirterek, "Ailesine, ulusumuza ve İTÜ camiasına başsağlığı dileriz" dedi.

İTÜ Rektörlüğü`nden yapılan yazılı açıklamada, Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka`nın vefat ettiği hatırlatılarak, şöyle denildi:

"Cenazesi, 3 Şubat Pazar günü üniversitemizin Taşkışla Binası`nda, saat 11.00`de yapılacak töreni müteakip, Teşvikiye Camii`nde kılınacak öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı`nda toprağa verilecektir.

Ailesine, yakınlarına, ulusumuza ve İTÜ camiasına başsağlığı dileriz."

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle