Gündem Haberleri

  Ayasofya şart değil

  Uğur ERGAN/ANKARA
  22.09.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan’ın yardımıyla Türk vatandaşlığına geçen Vatikan’ın İstanbul Temsilcisi Marovitch, Papa’nın Ayasofya’da dua etmesinin şart olmadığını söyledi. Marovitch, ‘Ev sahibi ülkenin işine karışmayız’ dedi.

  VATİKAN’ın İstanbul Temsilcisi Georges Marovitch, Papa 16. Benedikt’in Türkiye ziyareti sırasında Ayasofya’da dua etmesinin şart olmadığını söyledi. Marovitch, Ankara’nın Hürriyet’te yer alan tepkisine atıfta bulunarak, ‘Ayasofya’da Müslümanların dua okuması için bir bölüm var. Ezan da okunuyor. Ancak Ankara’nın dikkat çektiği ve Papa’nın dua etmesini kullanacak ‘o çevreler’ hassasiyetini çok iyi anlıyorum’ dedi. Marovitch’in diğer açıklamaları şöyle:

  VAKİT’İN HABERİ YALAN

  Vakit gazetesinde bugün (dün) yer alan haber tamamen uydurma ve yalan. Ben ‘Papa’nın ziyaretinin 2006’da yapılmasını Çankaya Köşkü ile Vatikan birlikte belirledi’ diye bir şeyi kesinlikle söylemedim. Ev sahibi ülkenin işine nasıl karışırız. Herşeyden önce bu diplomatik nezaketsizlik olur. Söylediğim şudur: ‘Papa’nın Türkiye ziyareti gündeme gelince, bir bardak suda fırtınalar koparıldı. Yok Ayasofya, yok Ekümenlik, yok daveti önce kim yaptı gibi... Bundan dolayı Sayın Sezer, Papa’yı 2006’da davet ederek doğrusunu yapmıştır. Aksi takdirde böyle bir ortamda kısa sürede yapılacak ziyaretin ne Türkiye’ye ne de Vatikan’a faydası olurdu.’

  Papa’nın bazı çevrelerde Türk ve Türkiye düşmanı olarak yansıtılmasından rahatsızız. Papa, insanların ve dinlerin kardeşliğini öne çıkaran bir şahsiyettir.

  KATOLİKLERE ANLATACAĞIM

  Türkiye’nin AB üyeliğine büyük önem veriyoruz. Bizzat ben 5 Ekim’de Roma’da Katolik dünyasının önde gelenlerinin hazır bulunacağı bir konferansta, Türkiye’nin neden AB üyesi olması gerektiğini anlatacağım. Bu konferansa Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Osman Durak da katılacak.

  TÜRK VATANDAŞI OLDU

  Bu arada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın girişimi sonucu 20 yıldır uğraştığı Türk vatandaşlığına geçen Marovitch, 84 yaşındaki ablasının da Türk vatandaşı olduğu anlattı. Marovitch, şöyle konuştu:

  ‘Ablamla beraber 20 yıldan beri Türk vatandaşı olmak için uğraş veriyordum. Burası bizim doğup büyüdüğümüz topraklar. Benim soyum, sopum Osmanlı’dan beri bu toprakların evladı. Her Türk evladı gibi ülkem için çalışmaya büyük önem veriyorum. Bunu yapmaktan dolayı da onur ve mutluluk duyuyorum.’


  Vatikan fiilen var protokolde yeri yok

  Vatikan Büyükelçiliği İstanbul Temsilciliği’nin ilginç bir hikayesi var. Vatikan Büyükelçiliği 1961 yılında İstanbul’dan Ankara’ya taşınınca, Vatikan Devleti İstanbul’daki temsilciliğini Başkonsolosluk olarak Ankara’ya bildirmemiş. Bundan dolayı İstanbul Temsilciliği’nin devlet protokolünde yeri bulunmuyor.

  DIŞİŞLERİ’NİN İSTEĞİ ÜZERİNE

  Türk Dışişleri Bakanlığı’nın istemi çerçevesinde bu temsilcilik, İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın protokolünde de yer almıyor. Vatikan Büyükelçiliği, temsilciliğin başkonsolosluğa dönüştürülmesi için bir süre önce Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu. Dışişleri, Vatikan’ın bu talebi üzerinde çalışıyor.

  BUGÜNKÜ KONUMU

  Bugünkü durumda Georges Marovitch, kağıt üzerinde devlet protokolünde yer almasa da, fiili olarak Vatikan’ı İstanbul’da temsil ediyor. İstanbul Valisi Muammer Güler de, Papa II. Jean Paul’ün ölümü üzerine Marovitch’i ziyaret ederek taziyelerini bildirmişti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı