Gündem Haberleri

  Ayaklanın yanınızdayız

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  04.02.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Bush İran halkına ayaklanma çağrısı yaptı. Terörist barındırana karşı çıkacaklarını belirten ABD Başkanı, İran ve Suriye’yi uyardı.

  ABD Başkanı Bush, yıllık Birliğin Durumu konuşmasında Ortadoğu’da barış için, teröristleri barındıran ve kitle imha silahları arayışında olan ülkelerin karşısına çıkacaklarını belirterek İran ve Suriye’yi uyardı. İranlılara ‘ayaklanın yanınızdayız’ diye seslenen Bush, ABD’nin müttefikleri Mısır ve S.Arabistan’a da ‘demokratik açılım yapın’ çağrısında bulundu.

  İKİNCİ dönemin ilk Birliğin Durumu konuşmasını yapan ABD Başkanı George W.Bush’tan teröre destek olduğu gerekçesiyle Suriye’ye, kitle imha silahları arayışında olduğu gerekçesiyle de İran’a sert uyarı geldi. ‘Şer ekseninden’ sayılan Kuzey Kore’ye yönelik ton yumuşarken, bu kez Ortadoğulu müttefikler Mısır ve S.Arabistan’a ‘demokratik açılım yapın’ uyarısı gitti. Bush, Irak’ı, Ortadoğu’da demokratik reformların modeli yapmayı önerdi.

  Kongre’nin ortak oturumunda konuşan Bush, 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana ilk kez yıllık konuşmasında iç meselelere, dış konulardan daha fazla ağırlık verdi. Konuşması zaman zaman alkışlarla kesilen Bush’un özetle verdiği mesajlar şöyle:

  IRAK: Irak için yapay bir çekilme takvimi koymayacağız, çünkü bu teröristleri teşvik edecektir ve bizim gitmemizi bekleyebileceklerine inanmalarına yol açacaktır.

  ORTADOĞU: Hedef, yan yana yaşayan iki demokratik devlettir, İsrail ve Filistin. ABD bu hedefe ulaşılması için yardım edecektir.

  SURİYE: Geniş Ortadoğu’da barışı desteklemek için teröristleri barındıran ve kitle imha silahları arayışındaki ülkelerin karşısına çıkmalıyız. Suriye halen topraklarının ve Lübnan’ın bazı bölümlerinin, bölgede barış şansını yok etme arayışındaki teröristlerce kullanılmasına izin veriyor.

  İRAN: Bugün İran, dünyada teröre devlet desteği sağlayan başlıca ülke. Bir taraftan kendi halkını özgürlükten mahrum ederken, diğer yandan nükleer silah arayışında. Avrupalı müttefiklerle İran’ın uranyum zenginleştirme sürecini, teröre desteğini kesmesini sağlamaya çalışıyoruz.

  İRAN HALKINA: Kendi özgürlüğünüz için ayağa kalktığınızda Amerika sizin yanınızda olacak. Özgürlüklerin özellikle Ortadoğu’da ilerletilmesine yönelik sözümüz şimdi Irak’ta test edildi ve onaylandı. Irak’ta özgürlüğün zaferi, terörizme karşı savaşta yeni bir müttefiki güçlendirecek, Şam ve Tahran’daki reformculara esin verecek, umut ve gelişmeyi getirecek. Böylece çocuklarımızın ve torunlarımızın hayatından korkunç bir tehdit kaldırılacak. Başarılı olacağız çünkü Irak halkı, geçen Pazar bütün dünyaya gösterdiği gibi kendi özgürlüğüne değer veriyor.

  İran’dan cevap: Bozguna uğrayacaksınız

  BAŞKAN Bush’un çağrısına İran’dan zehir zemberek bir cevap geldi. Ülkenin dini lideri Ali Hamaney, Bush’un konuşmasını kınayarak, ‘Ezilenlerin yanında olmamız nedeniyle küresel zorbaların saldırısına uğruyoruz. Ancak İran yönetimini yıkmakta başarısız olacaklar’ dedi. Devlet televizyonunda yayınlanan açıklamada, Hamaney, ABD’yi yedi başlı bir ejderhaya benzeterek, ‘1979’dan beri tüm ABD başkanları İran yönetimini yıkmaya çalıştı, ancak başarısız oldular. Bush da başarısız olacak’ ifadesini kullandı.

  NOTLAR... NOTLAR...

  Mavi parmaklı gösteri

  Çok sayıda Kongre üyesi, mavi mürekkeple boyalı olan parmaklarını Irak halkıyla dayanışma amacıyla sergiledi. Salonda ABD bayrağının renkleri mavi, kırmızıyla birlikte Irak’ta seçimde parmaklara sürülen mürekkebin tonları olan mordan lilaya kadar renkler de tercih edilmişti.

  Demokratlar alkışlamadı

  Bush, sosyal güvenlik, hakim atamaları, vergi politikası gibi konularda konuşurken, Demokratlar’ın alkışlamadığı ve yerinde oturduğu görüldü. Cumhuriyetçiler ise Bush’un konuşmasını, yer yer kendilerine katılan Demokrat Partililer ile 61 kez bölerek ayakta alkışladı.

  Duygusal anlar

  Konuşmayı özel davetlilerle VIP locasında izleyen Laura Bush’un bir yanında babası 11 yıl önce öldürülen Iraklı Kadınlar Siyasi Konseyi’nin lideri ve Kürt bir politikacının eşi olan Safia Talip el-Süheyl, öte yanında ise Afganistanlı sağlık uzmanı Homira G. Nassery vardı. El Süheyl ile oğlu Irak’ta ölen annenin sarılması salonda dakikalarca alkışlandı.

  Laura Bush’a özel görev

  Bush konuşmasında, gençlerin çetelere katılmasını engelleyecek ve genç erkeklere, şiddetten uzak durmayı, kadınlara saygılı davranmayı gösterecek kuruluşlara yardım edilmesine yönelik 3 yıllık bir girişim başlattığını da açıkladı. ABD Başkanı, bu girişimin başına da eşi Laura Bush’u getirdiğini bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı