GeriGündem Avusturyalı bakan: Müzakereler ertelensin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturyalı bakan: Müzakereler ertelensin

Avusturya Maliye Bakanı Karl Heinz Grasser, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerinin ertelenmesini savundu.

Der Standard gazetesine demeç veren Grasser, “Türkiye'nin ekonomik, sosyo-politik ve insan hakları kriterlerini yerine getirmediğini” iddia etti.

  

AB'nin Türkiye ile müzakerelerin ucunu açık tutmasını ”Avusturya'nın başarısı” olarak nitelendiren Grasser, “Ama ben müzakerelerin tamamen ertelenmesinden yanayım” dedi.

  

Grasser, halkın siyasilerden farklı düşündüğü, bir kamuoyu araştırması yapılsa büyük çoğunluğun Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkacağı görüşünü savundu. 1

  

Avusturyalı Bakan, Türkiye ile müzakere kararını “Avrupa entegrasyon politikasının büyük bir hatası” olarak nitelerken,Romanya ve Bulgaristan'ın tartışma dışında olduğunu söyledi.

  

Koalisyon hükümetinde 2001 yılında aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi'nin (FPÖ) üyesi olarak yer alan Grasser, partisi içinde ortaya çıkan sorunlarn yüzünden 2003 yılında FPÖ'den istifa etti.

 

FAZ: RUM YÖNETİMİ MÜZAKERELERE REZERV KOYDU

 

Bu arada Frankfurter Allgemeine Zeitung, Türkiye ile AB diyaloğunun aksayabileceğini savundu.

  

Kıbrıs Rum Yönetiminin tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasına rezerv koyduğunu bildiren gazete, Rumların ortaklık anlaşması ve Gümrük Birliği Ek Protokolünün Türkiye tarafından imzalanmasında ısrar ettiği belirtiliyor.

  

Gazete, Türkiye’nin bu durumda Kıbrıs Rum Yönetimini devletler hukuku açısından dolaylı da olsa tanımış olacağını savundu.

  

Birlik Komisyonu’nun geçen ay sonunda açıkladığı müzakere çerçevesinin bazı üyelerde rahatsızlığa yol açtığını belirten Alman gazetesi, müzakere çerçeve belgesiyle ilgili nihai kararın ilk resmi bakanlar konseyi toplantısının yapılacağı 3 Ekim’de, yani Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı gün alınabileceğini yazdı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle