Gündem Haberleri

  Avrupa'ya beyaz et ihraç edebileceğiz

  A.A.
  28.01.2006 - 19:25 | Son Güncelleme:

  Eker, Bulgaristan Tarım ve Ormancılık Bakanı Nihat Kabil ile Florya Deniz Köşkü'nde bir araya gelerek, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan kuş gribi hastalığı ve Türkiye'nin AB'ye giriş sürecine ilişkin konuları görüştü.

  Görüşmenin ardından konuk bakanla birlikte basın toplantısı düzenleyen Eker, 2000 yılında AB tarafından yapılan denetimler sonucu Türkiye'den AB ülkelerine beyaz et ve süt ürünlerinin ihracatı konusunda olumsuz rapor verildiğini anımsattı.

  Yapılan çalışmaların ardından son olarak geçen yılın Ocak ayında yeni bir heyetin Türkiye'ye gelerek incelemeler yaptığını ve alınan tedbirleri değerlendirdiğini ifade eden Eker, heyetin bu konuda olumlu bir rapor verdiğini söyledi.

  Eker, 24 Ocak 2006 tarihinde Avrupa'nın bu işle ilgili yetkili organı olan Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi'nin, Türkiye'nin tesislerinin yeterli olduğu ve Türkiye'nin üçüncü ülkeler listesine dahil edilmesi gerektiği yönünde karar aldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

  “Bunun anlamı şudur; Türkiye'den de artık AB'ye beyaz et ve süt ürünleri ihraç edilebilecek. Bu karar birkaç hafta içinde AB resmi gazetesinde yayınlanıp yürürlüğe girecek. Dolayısıyla bu şekilde 2000 yılından bu yana devam eden yasak ortadan kalkmış oluyor. Bundan sonraki aşama Türkiye'den hangi tesislerin onaylanacağıdır.”
  Alınan kararın öneminin altını çizen Eker, kararın, Türkiye'deki kanatlı sektörünün standartlarının AB tarafından kabul görmesi bakımından önemli olduğunu vurguladı.

  Eker, başka sorunlar çıkmadığı takdirde Türkiye'nin AB'ye ihracatının serbest hale geleceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı