Gündem Haberleri

  Avrupa'da kritik faiz toplantısı

  hurriyet.com.tr
  04.10.2007 - 09:57 | Son Güncelleme:

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yapacağı toplantıda faizlerle ilgili kritik bir karar alacak.

  Viyana'da yapılacak olan toplantıda, yüzde 4 seviyesinde bulunan faizlerin sabit tutulması bekleniyor.

  ABD'de yaşanan mortgage krizinin etkileri ve arkasından ABD Merkez Bankası'nın (FED) faizleri indirmesiyle dolar karşısında rekor kıran euroya dikkat çeken uzmanlar, Avrupa tarafında bir faiz artışı olması durumunda bu sürecin hızlanabileceğini vurguluyorlar. Euronun yükselişinden Avrupa'nın rahatsızlığı göz önüne alındığında, durumun daha da kötüye gitmemesi için ECB'nin bugün faizleri değiştirmemesi bekleniyor.

  Avrupa'da yüzde 4 seviyesinde bulunan faizler, son 6 yılın en yüksek seviyesinde.

  ECB'nin faiz kararı ile ilgili Bloomberg'in yaptığı ankete katılan 55 ekonomistin tümü faizlerin değiştirilmemesini bekliyor. Yapılan diğer bir ankete göre de ECB'nin Nisan ayına kadar faizleri değiştirmeden bekleyeceği öngörülüyor.

  ECB'nin faiz kararı kadar ECB Başkanı Trichet'in açıklamaları da özellikle parite tarafında büyük önem taşıyor. ECB'nin faiz kararını duyurmasından kısa bir süre sonra açıklama yapacak olan Trichet'in ağzından dökülecek kelimler piyasalar açısından kritik öneme sahip. Trichet'in faizleri artırmasa bile önümüzdeki dönemde yapabileceğine işaret etmesi, paritede sert hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı