Gündem Haberleri

  Avrupa Parlamentosu’nda Gezi ile ilgili flaş gelişme

  Arzu Çakır MORİN
  12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Yeşiller Grubu’nun ev sahipliğinde Gezi Parkı eylemlerinin konuşulduğu bir konferans düzenlendi.

  AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre’un yönettiği panele Taksim Platformu’nun 3 üyesi şahsen katılırken sanatçı Memet Ali Alabora Türkiye’den canlı bağlantıyla iştirak etti. Panelde ilk sözü Gezi eylemlerini desteklediği için tehdit aldığını söyleyen sanatçı Memet Ali Alabora aldı. Alabora “Eyleme destek verdim çünkü kent kültürünü, sinemaları, ağaçları korumak istedim” dedi.


  Taksim Paltformu temsilcisi olarak konuşan Korhan Gümüş, eylemlerin doğuşunu ve polisin sert müdahalesi sonrası yaşananları aktararak şunları söyledi: “Taksim’de komünist, ateist, Müslüman, eşcinsel, Kemalist arkadaşlarımız, sol ve sağ herkese açık bir kamusal mekan oluştu. Ve devlet bunu nasıl denetleyeceğini bilemiyor. Bu devrim AK Parti’nin kendi içinde de yaşanmaya başlandı. Umarım Erdoğan da bunu bir kriz olarak değil, bir demokrasi fırsatı olarak değerlendirir.”

  Antikapitalist Müslüman Rojda Tekin ise, “Sokakta birbirlerine tahammül edemeyen fraksiyonlar 15 gündür birlikte uyuyor, birlikte yiyor, birlikte direniyor. Erdoğan hala ‘Muhatabım kim’ diyor. Muhatabın halk, bunu anla artık. Polisini oradan çek” diye konuştu.

  Yeşiller-Sol Gelecek adına panele katılan Sevil Türk de, “İnsanların doğrudan yaşam alanlarına müdahale var. İnsanlar artık nefes alamıyor. Dereler kaynağından satılıp kurutuluyor. Nükleer Santral, İstanbul’a 3. Köprü, 3. Havaalanı... Hiçbir katılım mekanizmasını hayata katmadan kendi çıkarlarına uygun ilerliyorlar” dedi.
  Helene Flautre, “Hepiniz bunun devrim olduğunu söylüyorsunuz. Görünen o ki Türkiye’de hiçbir şey 13 gün öncesi gibi olmayacak” diyerek katılımcılara Taksim ile dayanıştıklarını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı