Gündem Haberleri

  Avare

  Hürriyet Haber
  05.04.2004 - 00:44 | Son Güncelleme:

  NE OYNAYALIM

  YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

  Seyahatte Orta Dünya’yı fethedin

  Sinemada büyük fırtına koparan ve Oscar’ları toplayan Yüzüklerin Efendisi’nin oyun versiyonu piyasaya sunuldu. Minyatür askerlerle oyun alanında oynanan oyunun amacı Orta Dünya’yı fethetmek. Her minyatürün kendine ait bir karakterinin olduğu Yüzüklerin Efendisi Strateji Oyunu zarla oynanıyor. Oyun kutusunun içinden sekiz insan, 16 Elf ve 24 Goblin çıkıyor. Son derece detaylı kurallara dayanan Yüzüklerin Efendisi’nin kural kitapçığı tam 128 sayfa. Ama siz filmi yakından takip ettiyseniz, yarı yarıya kuralları biliyor sayılırsınız.

  Dört aşamadan oluşan oyuna başlamak için strateji ve roller belirleniyor, ilerleyen aşamalarda harekete geçiliyor, son aşamayı ise savaş oluşturuyor. Harita üzerindeki kırmızı çizgiler tehlikeli bölgeleri, maviler suları, siyahlar ise geçilemez alanları simgeliyor. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Sihir Dünyası’nın ithal ettiği bu zevkli strateji oyununu isterseniz internet üzerinden de sipariş edebilirsiniz. Oyun hakkında daha detaylı bilgi ve oyun meraklılarıyla buluşmak için http://www.sihironline.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  NE OKUYALIM

  SEMİH BALCIOĞLU BU KİTABI ÖNERİYOR

  Senin Öykün Hangisi

  İlknur Özdemir / Can Yayınları

  Ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu seyahate çıkmayı çok seviyor ancak iş gereği yaptığı seyahatlerin kısa sürdüğünden yakınıyor. Gözlerinin rahatsız olması nedeniyle yolculuk sırasında kitap okuyamayan Balcıoğlu, uzun süreli seyahatlerinde yeni çıkan öykü ve roman kitaplarını okumayı tercih ediyor. Balcıoğlu, Avare okuyucularına İlknur Özdemir’in Senin Öykün Hangisi adlı kitabını öneriyor. Küçük öykülerden oluşan bu kitabı gerek içerik gerekse üslup açısından okuyucuların çok seveceğini ifade ediyor.

  SEYAHATTE NE DİNLEYELİM

  KIRAÇ BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR

  Tun Huang Kitaro / Domo Records

  Son abümü Kayıp Şehir’le çok satanlar listesine yerleşen Kıraç, Avare okuyucularına uçak yolculukları için new age tarzı albümler dinlemelerini öneriyor. ‘Ben bulutların arasında uçarken dinlemesi zevkli bir tarz Kitaro’yu tercih ediyorum’ diyor. Ayrıca her tür yolculukta klasik müzik dinlemekten hoşlandığını söyleyen Kıraç, daha çok Ravel, Debussy ve Rus bestecilerin eserlerini seviyor. Avare okuyucularına ise Kitaro’nun Silk Road (İpek Yolu) albümlerini öneriyor.

  AVARE'NİN ÖNERİLERİ

  Almanya doğumlu olan ve iki yaşında geçirdiği hastalık sonucu görme yetisini kaybeden yazar Sabriye Tenberken üniversite yıllarında Tibetçe körler alfabesini yaratır. Tibet’te körlük oranının çok yüksek olması nedeniyle bu ülkeye giden yazar, burada bir körler okulu kurmaya karar verir. Sabriye Tenberken ‘Yolum Tibet’e Düştü - Lhasa’nın Kör Çocukları’ adlı kitabında Tibet’e giden yolda başından geçenlerin ve körler okulunun kuruluş mücadelesinin öyküsünü anlatıyor. Berrin Ağaran’ın çevirisiyle Türk okuyucusuna sunulan kitabı Paul Kronenberg’in fotoğrafları süslüyor.

  Gezginin Buyruğu

  Margeret Weis & Tracy Hickman İthaki Yayınları


  Avare’nin bu hafta ikinci önerisi fantastik kurgu sevenlere hitap ediyor. Gezgin Tanrı Akhran’ın birbiriyle mücadele eden tanrıları barıştırmak için halkıyla birlikte girdiği mücadeleyi anlatan ‘Gezginin Buyruğu’, okuyucuya çöl savaşları, gizemli büyüler, aşk ve ihanetle örülmüş sürükleyici bir serüven sunuyor. Uzun süredir fantastik kurgu romanlarına birlikte imza atan Margeret Weis ve Tracy Hickman’ın son romanı Gezginin Buyruğu özellikle uzun süreli seyahatlerde hoşça vakit geçirmenizi sağlayacak.

  DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

  AVARE'NİN ŞİİRİ

  Ayışığı Son Atı

  Alnımda bir ağustosböceği

  Yapraktan bedenim

  Ağaçtan bademimle

  Bu zincirinden boşanmış poyrazda

  Uçuyoruz dolunaya doğru

  Yel yepelek yelken kürek,

  Uçuyoruz ağaçlar evler duvarlar

  Uçuyoruz peribacaları

  Allaha emanet kula selamet,

  Toprak da ayaklandı

  Bahçeler tarlalar

  Çiçekleri sarı yeşilleriyle,

  Ardımızdan Kızlan’daki yeldeğirmenleri

  Alavara’da doludizgin yaban eşekleri

  Burunlar koylar bükler

  Dağlar ki devanaları ,

  Balkaşıran’da kopuyoruz anakaradan

  Uçuyoruz mehtapta

  Acemaşiran faslı okumaya dolunayda...

  Can YÜCEL
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı