GeriGündem Atlantis "13. Cuma" günü mü fırlatılacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atlantis "13. Cuma" günü mü fırlatılacak?

Parçalara ayrılan Apollo 13 uzay gemisinden bu yana, hiçbir uzay uçuşuna 13 numarasını vermeyen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, tarihinde ilk kez bu hafta, "ayın 13'ünün cumaya rastladığı" bir günde uzay mekiği fırlatabilir.

Bu Perşembe ABD saatiyle sabaha karşı uzaya gönderilmesi planlanan uzay mekiği Atlantis, hava koşulları izin vermezse, 13 Temmuz Cuma günü fırlatılacak.

NASA yetkilileri ve uzay mekiği ekibinin, ayın 13'ünün Cuma'ya rastladığı tarihte yolculuğa başlamaktan özellikle endişeli olmadıkları belirtiliyor.

Geleneksel olarak, uzay mekiğini göndermeden önce, öğle yemeğinde fasulye yeniliyor. Fırlatma sorumlusu direktörün kravatı, ilk kalkış anından sonra kesiliyor. İyi şans getireceğine inanılan beyzbol kepleri takılıyor.

13.CUMA UĞURSUZ MU?
NASA test direktörü Jeff Spaulding, mekiğin kalkışı 13'üncü Cuma gününe rastlarsa, bunun diğer günlerden farklı olmayacağını kaydetti.

Korku filmlerinde en çok işlenen temalardan biri olan 13'üncü Cuma, şeytani ruhların uyanışı olarak tasvir ediliyor.

Apollo 13'ün, aya yolculuğu 11 Nisan 1970'te bir Cumartesi günü başlamıştı. Bu tarihten iki gün sonra, 13 Nisan'da, uzay gemisinin oksijen tankı patlamıştı.

1984 yılında, 13'üncü mekik uçuşuna, ''41-G'' adı verilmiş ve uzay yolculuğunda hiçbir sorun çıkmamıştı.

Atlantis'in komutanı Steven Lindsey, 11 günlük görevleri sırasında, uluslararası uzay istasyonları için yeni bir hava emniyeti kuracaklarını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle