GeriGündem Atina'ya turizm darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'ya turizm darbesi

Atina'ya turizm darbesi
refid:14640966-spot ilişkili resim dosyası

Atina’daki hükümet karşıtı eylemler, turizmde Türkiye'nin en büyük rakiplerinden biri olan Yunanistan’ın büyüyen nadir sektörlerinden biri olan ve hükümetin kemer sıkma önlemlerinin acı faturasını karşılamayı planladığı turizme sekte vurma tehdidi bulunuyor.

ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Otus & Co’nun direktörlerinden Ian Gamse, “İnsanlar Yunanistan’a giderken iki kere düşünecek. Şu anda kadar ülkeye gelmeyi planlayan bazı turist kafilelerinin uçuşlarını iptal ettirdi. Yunanistan durumu kontrol altına almazsa, bu durum büyük bir sorun olacak” dedi. 

Çarşamba günü, Atina’da dört binanın yakıldığı ve üç kişinin hayatını kaybettiği gösteriler, turizmde bahar tatili sezonunun başladığı ve ülkeye gelen turist sayısında büyük bir artışın görüldüğü bir döneme denk geldi. Uluslararası Atina Havaalanı'na gelen turist sayısında 2010'un ilk çeyreğinde yüzde 10'luk bir artış görüldü.     

 

Bank of Greece'in verilerine göre ise, turizmden elde edilen gelir, bu yılın ilk iki ayında yüzde 1'lik bir artışla, 202.9 milyon dolara yükseldi.  

 

Turizm, Yunanistan’ın gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 16’sına denk geliyor. Londra merkezli Dünya Ticaret ve Turizm Konseyi’nin hesaplamalarına göre, Yunanistan’da beş kişiden biri turizm sektöründe çalışıyor. 

 

Yunanistan maliye bakanlığı, ekonominin bu yıl yüzde 4 küçüldüğünü, gelecek yıl için de yüzde 2.6’lık bir küçülme beklediklerini belirtti.  

 

Avrupa Komisyonu’nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn, dün yaptığı açıklamada, Atina hükümetinin kabul ettiği kemer sıkma önlemlerinin ülkenin bu yılki küçülmesini yüzde 1 oranında artıracağını dile getirdi. Gelecek yılki küçülmeye yüzde 2’lik katkı sağlayacağını belirtti.

 

GÜVENLİKTEN ENDİŞE EDİLİYOR

 

New York merkezli seyahat danışmanlığı şirketi Jetsetter’in CEO’su Drew Patterson, dünya gazetelerinde Yunanistan ile çıkan olumsuz haberlerin, seyahatçilerin planlarını iptal etmesi için temel nedenlerden biri olabileceğini söyledi.

 

Patterson aynı zamanda, “Tüketiciler gazetelerde gördükleri haberleri değerlendirip, ona göre hareket eder. Olaylar patlak verip, gazetelere manşet olunca, rezervasyon hızında bir yavaşlama görülür” dedi.

 

Diğer yandan, doların euro karşısında bu yıl yüzde 11 değer kazanması, Amerika ülkelerini seyahat konusunda Yunanistan’dan daha ucuz hale getirdi. Geçen dolar karşısında 1.59 seviyesini gören euro, bugün ilk işlemlerde 1.27’li seviyelere indi.

 

BOŞ ODA SAYISI ARTIYOR

Borç krizinin turizmi etkilediğine yönelik ilk sinyaller de gelmeye başladı. Londra merkezli araştırma şirketi STR Global’a göre, Atina’da otellerin doluluk oranlarında 2010’un ilk üç ayında yüzde 1.4’lük bir düşüş görüldü.

 

Seyahat acentaları da Yunanistan turlarının fiyatlarını düşürmeye başladı. Dünyanın en büyük öğrenci seyahat ajansı STA Travel, Yunanistan paketlerinde yüzde 30’a varan indirimler yapmaya başladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle