Gündem Haberleri

  Atatürk heykeline çelenk koymak dünyanın sonu mu

  Hürriyet Haber
  31.08.2012 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Yeteri kadar açık. Ulusal bayramlarını kutlamayı bile krize dönüştüren bir ülke görüntüsü veriyoruz. Adını koyalım: bir ülkede ulusal bayramların nasıl kutlanacağı konusunda bile görüş birliği yoksa, o ülke iç mutabakatını kaybetmiş demektir.

  /images/100/0x0/55eb23a0f018fbb8f8adc786Vahim olan durum, kutlama yapmak isteyen insanların hükümete bağlı görevlilerin engellemeleriyle karşılaşmalarıdır. Benzer durumlar 19 Mayıs kutlamalarında da yaşanmıştı. Bazı sivil toplum kuruluşları Atatürk heykeline çelenk koymak istiyorsa, bırakın koysunlar…  Dünyanın sonu mu? Kamu düzeni mi tehlikeye giriyor. KCK mı bundan istifade edecek? Atatürk heykeline çelenk koymak neredeyse yasadışı örgüt faaliyetine sokulacak.

  Bayramların kutlanma şekillerinin zaman içinde  değiştirilmesi ihtiyacını bir noktaya kadar kabul edebilirim. Ama bu değerbilmezlik ölçülerine varmamalıdır. Kutlama protokolü değiştirilirken, insanların bir heykele çelenk koymalarına bile tahammül edilmemesi,  engelleme yoluna gidilmesi kabul edilebilir değil. Herkes 30 Ağustos’ta aynı heyecanı duymak zorunda değil. Ama Türkiye bir demokrasi ise bu heyecanı duyan insanlara tanık olduğumuz engellerin çıkartılmasını anlayabilmek güçtür.

  Bu hareketlerle büyük zaferi kazananların hatıralarına büyük bir saygısızlık yapıldığını düşünüyordum. İyi ki hayatta değiller. Herhalde bu görüntüler karşısında “çok ayıp” derlerdi.

  Atatürk heykeline çelenk koymak dünyanın sonu mu TÖRENDE KAVGA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı