Gündem Haberleri

  Atatürk Havalimanı'na sigaralı bölüm

  Hürriyet Haber
  25.08.2009 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında, arındırılmış salonda sigara içilebilir bir bölüm yapılıyor.

  Alınan bilgiye göre, sigara içilebilir bölüm, Dış Hatlar Terminali gidiş katında, arındırılmış salonda bulunan bir restoranın içinden geçilerek gidilebilecek teras katta bulunuyor.

  Kısa bir süre sonra hizmete girmesi beklenen sigara içilebilir bölümün duvarları camdan yapılırken, tavan kısmı ise güvenlik önlemi kapsamında ve standartlar ölçüsünde dumanın dışarıya gitmesi için tel örgülerden oluşturuldu. Ayrıca havalandırma sistemi için yeni bir klima altyapısı oluşturuldu.

  Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, sigara içilebilir bölüm için kanuna aykırı bir durumun söz konusu olması halinde buna izin verilmeyeceğini söyledi. Sigara içilebilir bölümün üstü ve yanlarının açık olması gerektiğini ifade eden Ulutaş, daha sonra söz konusu yerde incelemelerde bulundu.

  Ulutaş, incelemenin ardından yaptığı açıklamada ise sigara içilebilir bölümün üst ve yanlarının açık hale getirileceği yeni bir düzenleme yapılacağını, bundan sonra isteyen yolcuların sigara içebileceğini kaydetti.

  AA

  ---

  Havalimanı'na sigara odası tartışması

  İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, Atatürk Havalimanı'na standart dışında sigara içme odası yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

  İşletmeci firma TAV'ın dış hatlar terminalinin aprona bakan kısmında sigara odası yaptığı haberi, tiryaki yolcu ve çalışanları biran için sevindirmişti. Ancak aynı zamanda Mülki İdare Amiri olan Ulutaş, güvenlik komisyonu toplantısında havalimanına sigara odası yapılmasına yönelik bir karar almadıklarını dolayısıyla böyle standart dışı bir uygulamaya da izin verilemeyeceğini ifade etti.

  TAV yetkilileri, yasak başladığından bu yana sigara tiryakisi yolcu ve çalışanlardan gelen şikayetleri dikkate alarak dış hatlar gidiş pasaport arkasında bulunan bir kafeteryanın aprona bakan uzantısında özel bir bölüm oluşturdu. Apron güvenliği de sağlanarak yapılan bölümün bazı noktaları duman birikmesini önlemek için açık yapıldı. Bunun yanında terminalin mevcut havalandırma sisteminden ayrı içerideki dumanı kısa sürede tahliye edecek havalandırma tesisatı kuruldu. Benzer odadan terminalin belirlenmiş iki noktasında daha inşa edileceği belirtildi.

   

  İSTANBUL (CİHAN)

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı