Gündem Haberleri

  Astronotların konaklama süresi uzatılabilir

  Hürriyet Haber
  12.04.2004 - 16:49 | Son Güncelleme:

  NASA’nın, Rusya’nın paralı müşterilere yer açmak için, Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatının yılda bir kez değiştirilmesine yönelik önerisini değerlendirmeye aldığı bildirildi.

  Columbia faciası sonrasındaNASA’nın uzay mekiği uçuşlarını askıya almasının ardından UUİ’ya tüm ulaşım Rus Soyuz kapsülleriyle sağlanıyor. Halen altı ayda bir fırlatılan Soyuz uzay araçlarında iki kişilik mürettebat yer alıyor.

   

  Rus yetkililer, yapılacak değişiklikle uzay turistleri ya da Avrupalı astronotlar gibi uzay yolculuğu için para ödeyen müşterilerine daha fazla yer açmayı hedefliyor. Ruslar Soyuz’daki tek bir koltuk için müşterilerinden 20 milyon dolar alıyor. Son olarak Amerikalı işadamı Gregory Olsen üçüncü uzay turisti olmak için Rus uzay kurumuyla anlaşmıştı.

   

  MARS YOLCULUĞU İÇİN ÖRNEK OLABİLİR

   

  NASA’da görevli doktorlar, mühendisler ve uzmanlar üç haftayı Rusların önerine ilişkin incelemeler yaparak geçirdi. Nihai kararın birkaç hafta için açıklanması bekleniyor.

   

  NASA yetkilileri, astronotların uzayda konaklama sürelerinin artırılmasının gelecekte yapılması planlanan Mars seferleri için iyi bir temel olabileceğine inanıyor. Ancak bu konuda karara varmadan önce uzun süreli konaklamanın astronotlar üzerindeki fiziksel ve psikolojik etkilerinin iyi analiz edilmesi gerekiyor.

   

  Halen uzayda en çok süre geçiren kişi Rus kozmonot Valeri Polyakov. Polyakov on yıl önce uzayda toplam 14.5 ay kalmıştı.

   

  (BBC)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı