GeriGündem Asrın göçü ve onun fotoğrafı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  75
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Asrın göçü ve onun fotoğrafı
refid:30116790-spot ilişkili resim dosyası

Edirne'de Avrupa'ya geçmek için sınıra doğru yola çıktıktan sonra durdurulan sığınmacıların çaresiz bekleyişleri sürüyor. Sığınmacı ailelerden bazılarının bebekleri, otoyolda güvenlik önlemi alan polis ve jandarma ekiplerinin önünde emekledi. Bu fotoğraf da 'asrın göçü' olarak nitelenen Suriyeli sığınmacıların yürüyüşünde akıllara kazınan bir kare oldu. Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adası'na kaçmak için bindikleri botun devrilmesi sonucu cansız bedeni sahile vuran Aylan'ın fotoğrafı da mültecilerin dramını tüm dünyaya bir kare ile göstermişti.

AVRUPA ülkelerine gitme umuduyla 5 gün önce yürüyerek Edirne’ye gelen yaklaşık bin 500 Suriyeli sığınmacıdan bin kadarı, dün gece TEM’deki yürüyüşlerinin ardından otobüslerle Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na getirilerek çadır kurdu.

ASRIN GÖÇÜNDEN AKILLARA KAZINAN FOTOĞRAFLAR

Otobüslerin İstanbul’a gideceğinden endişe eden yaklaşık 500 kişilik grup ise Yunanistan sınırına gitmek istediklerini ifade ederek geceyi polis ve jandarma ablukasındaki TEM otobanında asfalt üzerinde geçirdi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Geçen Pazar gecesi bir grup Suriyeli otobüslerle, bir grup ise Havsa İlçesi üzerinden yürüyerek Edirne’ye geldi. Yunanistan sınırına gitmek isteyen Suriyeliler, polis ve jandarma ekiplerince durdurulunca otogar, TEM otobanı Edirne gişeleri yakınında ve kent merkezindeki bir parkta 4 gün boyunca adeta kamp kurdu. Dün gişeler ve otogardaki Suriyeliler Yunanistan’a gitmek için yeniden yürüyüşe geçti. Saat 16.00 sıralarında TEM otobanında birleşen 2 grup yaklaşık 1500 kişiye ulaştı.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

TEM Edirne gişelerini jandarmanın yoldan çekilmesiyle geçen Suriyeli sığınmacılar, şehir merkezi girişine 2 kilometre kala jandarma ve polis ekiplerinin engeliyle karşılaştı. Defalarca engeli aşmak için güvenlik güçlerine saldıran Suriyeliler’den bin kadarı Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ikna çabaları sonucu geceyi geçirmek için Sarayiçi Er Meydanı’na gitmeyi kabul etti.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Edirne Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüslerle Sarayiçi mevkiine getirilen Suriyeliler 'bizi buraya kilitlerler’ endişesiyle güreşlerin yapıldığı stadyuma değil, çevresindeki yeşillik alanlara çadırlar kurdu.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

TEM’DE UYUDULAR

Otobüslerin İstanbul’a gideceği endişesi taşıyan yaklaşık 500 kişilik Suriyeli grubu ise TEM’den ayrılmadı.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Uzun süren ikna çabalarına rağmen, kendilerini İstanbul’a geri götüreceklerini düşünen aralarında, bebek, çocuk ve kadınlarında bulunduğu Suriyeliler, geceyi TEM otobanına serdikleri battaniyeler üzerinde uyuyarak geçirdi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte TEM otobanı Edirne girişine yakın alanda bekleyişini sürdüren Suriyeliler, hala Yunanistan’ın sınır kapılarını açacağı umudunu taşıyor.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

KAHVALTI KUYRUĞU

Sarayiçi Er Meydanı’nda kalanlar ise sabah Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve yardım derneklerinin dağıttı kahvaltıyı alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Güreşlerin yapıldığı stadyumun tuvalet ve banyosunu kullanan Suriyeliler, Yunanistan’a gitmek istediklerini söyledi. Geceyi kurdukları çadırlarda geçiren sığınmacıların her türlü ihtiyacı derneklerin yanı sıra Edirne Valiliği ve Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanıyor.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

SURİYELİLERİN UMUDU BAYRAMDA ALMANYA’DA OLMAK

Başbakanlık Türkiye İnsan Hakları Kurumu heyeti, TEM otobanında bekleyişlerini sürdüren Suriyelileri ziyaret etti. Heyet, Suriyelilerin taleplerini ve kişisel sorunları olup olmadığını sordu.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Sığınmacılar jandarma ve polis ablukasının kaldırılarak Yunanistan’a yürümelerine izin verilmesini istedi. Heyet ile görüşen sığınmacıların temsilcilerinden Nurettin Hamza, "Biz sorunlarımızı meclise ve gerekli tüm kurumlara gönderdik. Başka talebimiz yoktur. Bayramda Almanya’da olmak istiyoruz. Askerleri kaldırın ve yürüyüşümüze izin verin" dedi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI DA İKNA EDEMEDİ

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da Sarayiçi mevkiine gitmeyi kabul etmeyen otobandaki sığınmacılarla görüştü. Sarayiçi mevkiindeki imkanların daha iyi olduğunu anlatan Vali Şahin, "Sizleri ikna etmeye ya da taleplerinizi dinlemeye gelmedik. En başından bu yana sizin taleplerinizi dinliyoruz. Sadece Sarayiçi’ne gitmenizi istiyoruz. Burası uluslararası yol ve 2 gündür kapalı. Bu Türkiye’ye zarar veriyor. Yolu açın Sarayiçi’ne gelin" dedi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da Yunanistan’ın sınırı açmadığını ve sığınmacıları istemediğini söyleyerek sorunun Türkiye’de olmadığını anlattı. Fakat ikna olmayan sığınmacılar Yunanistan sınırına yürümek istediklerini ifade ederek başka bir çözüm ve yardım istemediklerini söyledi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Taleplerini devletlere gönderdiklerini belirten temsilcilerden Nurettin Hamza ve Muhammed Al Arabi, dilekçe göstererek yolun açılmasını istedi. Yolu kesen jandarma ve polis ekiplerinin önünde toplanan sığınmacılar, şarkılar ve sloganlarla Yunanistan’a yürümek istediklerini dile getirdi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

KARTONDAN ŞAPKA

Hava sıcaklığının 23 derece olduğu Edirne’de TEM otobanının da bekleyen Suriyeliler, güneşten ve sıcaktan korunmak için kendi imkanlarıyla kartonların ortasını keserek şapka yaptı. Kadın ve çocuklar ise çadırların yanı sıra otoban bariyerleri arasında gerdikleri battaniyelerle güneşten korunmaya çalışıyorlar.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

MİNİ KONSER VE MİNİK SAYİF İLGİ GÖRDÜ

Edirne’ye kemanıyla birlikte gelen Suriyeli çocuk ve gitarlarıyla gelen 3 kişi jandarma ve polis kordonu önünde mini konser verdi. En yoğun ilgiyi ise babasının polis ve jandarma kordonu önüne bıraktığı 2 yaşında Suriyeli çocuk Sayif gördü. Elinde tespihle kalkanlı jandarma ekibinin önünden emekleyerek geçen Sayif, farkında olmadan da gazetecilere pozlar verdi.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Yaklaşık 500 sığınmacının TEM otobanın, bin kadarının Sarayiçi Er Meydanı’nda, yaklaşık 200 Suriyeli’nin ise kent merkezindeki İlhan Koman Parkı’ndaki bekleyişi sürüyor.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

SIĞINMACILARIN OTOGARDAKİ 5. GÜNÜ

Sığınmacıların, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi sürüyor. Sığınmacıların, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi sürüyor. 5. gününe giren bekleyişte sığınmacılar geceyi yine Cumhuriyet Camii'nin içerisinde ve çevresinde geçirdi. Bazı sığınmacılar çadırlarda bazıları yerlere serdikleri kilimlerin üzerinde sabahladı. Bazı sığınmacılar güvenlik çemberinin dışında bekliyor.

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Sefalet hatırası

Asrın göçü ve onun fotoğrafı

Bakan Aşçı: Diğer ülkeler kabul ederse Suriyelilerin geçişine müsaade edeceğiz

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Almanya’ya gitmek için Edirne’de bekleyen Suriyeli sığınmacıların ülkeden çıkışlarına engel bulunmadığını belirterek, ”Bizim ülkemizden çıkışlarına engel yok. Ama bu insanların çoğunun pasaportları yok. Karşı ülkeler de kabul etmiyorlar. Dolayısıyla şu an da bekliyorlar. Diğer ülkeler kabul ederlerse, biz geçmelerine müsaade edeceğiz. Bizim vatandaşımız olmadıklarına göre istediklere yere gitmekte hürler” dedi.

Suriyeli sığınmacıların ülkemizde misafir olduklarını belirten Bakan Aşçı, şunları söyledi:

”Bir söylenti yayılmış 'Almanya mülteci kabul edecek’ diye. Herhalde fısıltı gazetesi. Gerçeklik payını bilmiyoruz. Biliyorsunuz onlar zaten denizden geçmeye çalışıyorlardı. Ancak çok ilkel koşullarda ve botların kapasitesi 10 kişi ise 40 kişiyle geçmeye çalışıyorlardı. Çok da ölüm oluyordu. Şimdi de karayoluyla geçmeye çalışıyorlar.”

''ÜLKEMİZDEN ÇIKIŞLARINA ENGEL YOK''

Suriyelilerin ülkemizden çıkmaları için engel bir durum bulunmadığını söyleyen Bakan Aşçı, ''Bizim ülkemizden çıkışlarına engel yok. Ama bu insanların çoğunun pasaportları yok. Karşı ülkeler de kabul etmiyorlar. Dolayısıyla şu anda bekliyorlar. Diğer ülkeler kabul ederlerse, biz geçmelerine müsaade edeceğiz. Bizim vatandaşımız olmadıklarına göre istediklere yere gitmekte hürler. Ama kesin bir çözüm mü derseniz? Hayır. Şu anda diğer ülkeler kabul etmiyorlar. Şu anda sadece bizde değil, Avrupa’nın kendi içinde Sırbistan ve Macaristan da kapıları kapattı” dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle