Gündem Haberleri

  Askerden şartlı krediye itiraz

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 02:01 | Son Güncelleme:

  ABD ile Dubai'de imzalanan Türkiye'nin Kuzey Irak'a asker sokmaması ön koşulunu taşıyan 8.5 milyar dolarlık krediye askerden tepki geldi. TBMM'nin yeni yasama yılına başlaması nedeniyle verilen resepsiyonda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bu konunun kendilerine hiçbir şekilde sorulmadığını söyledi.

  İLİŞKİLENDİRMEK YANLIŞ

  CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Özkök'e ‘‘Paşam, anlaşma için Milli Savunma Bakanlığımızın ve askerimizin görüşü alındı mı’’ diye sordu. Özkök de ‘‘Bizim görüşümüz alınmadı. Bizim görüşümüz olmadığı için ve tabii metni görmeden birşey söylemem mümkün değil’’ demekle yetindi. Özkök, ‘‘Aslında Kuzey Irak'a asker girmesiyle kredi konusunun apayrı konular olarak ele alınması lazım. Bizim şahsi görüşümüz o. Para konuları, mali konular ve bu konunun arada işlenmesi pek uygun değil’’ yorumunda bulundu. ‘‘Ama bundan rahatsız olduğunuz belli’’ denmesi üzerine Özkök, ‘‘Eee tabii. Ama neden ilişkilendirdiler, gerçekten doğru mu bilmem. Basın kanalıyla öğreniyoruz’’ diye konuştu.

  YALMAN: RAHATSIZ ETTİ

  Özkök
  'ün bu sözlerinden sonra araya giren Yalman ise ‘‘İlişkilendirilmesi bizi rahatsız etti. Gazetelerden öğrendik’’ dedi. Bir başka soru üzerine de Yalman, ‘‘Biz bu konuda bilgi sahibi olmak istiyoruz’’ karşılığını verdi.

  Özkök
  , ‘‘Kuzey Irak'taki PKK ile bizim istikrar gücüne katkımızın da ayrı tutulması gerekir. Bu iki konunun ilişkilendirilmemesi lazım. Çünkü bizim dış politikamız budur. Ama bu konu yasal prosedürü tamamlayacak. Meclis'te onaylanmasından söz ediliyor. Onlar bizim yetki sahamızın dışında’’ dedi.

  TASVİP EDİLEMEZ

  Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da, ekonomik bir anlaşmanın içinde siyasi bir koşul konulmasının tasvip edilemeyeceğini söyledi. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Sabri Demirezen ise Genelkurmay'da bu anlaşmaya ilişkin inceleme ve çalışma yapıldığını belirtti.

  Eşleriyle katıldılar

  TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın verdiği kokteylde, 23 Nisan kutlamalarının aksine ne türban krizi vardı, ne de türban görüntüleri. Üç AKP'li dışında türbanlı eşiyle gelen olmadı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in katılmadığı kokteylde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, MGK Genel Sekreteri ve Genelkurmay İkinci Başkanı eşleriyle birlikte hazır bulundu. Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer'in resepsiyona katılmaması için ‘‘Bir fevkaladelik yok. Kıyamet de kopmadı’’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı