GeriGündem Aşiretten, çağdışı gelenekleri sona erdirme kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşiretten, çağdışı gelenekleri sona erdirme kararı

Aşiretten, çağdışı gelenekleri sona erdirme kararı
refid:6598637 ilişkili resim dosyası

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi ve 57 köyün mezralarında yaşayan 35 bin nüfuslu Türkan Aşireti'nin ileri gelenleri, çağdışı uygulama olan kan davası, başlık parası ve berdel evliliklerini sona erdirmek için dernekleşme kararı aldı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bursa'dan Siverek'e göç edip Karacadağ eteklerine yerleşen Türkan Aşireti mensupları bir araya geldi. İlçeye 50 kilometre uzaklıktaki Söylemez Köyü'ne bağlı Çıkrık Mezrası'nda kurulan kıl çadırda toplanan aşiretin ileri gelenlerinden yaklaşık 2 bin kişi, çağ dışı geleneklerinden vazgeçip, çağdaş ve eğitimli insanlar olmak için dernekleşme kararı aldı. Aşiretin ileri gelenlerinin yaptığı toplantı sonunda ‘Türkan Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ adı altında dernek kurulması kararı alınırken, bu karar, Türkçe bilmeyen aşiretin ihtiyar heyetinin en kıdemli üyesi olan 75 yaşındaki Abdülkerim İrim tarafından Kürtçe açıklandı. İrim, “Dağınık ve kırsal alanda yaşayan aşiret üyelerinin birbirlerini daha iyi tanıması ve daha sağlıklı kararlar almasını sağlamak için Siverek'te, ‘Türkan Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ çatısı altında toplanmaya karar verdik. Bu kararla birlikte belirleyeceğimiz tarihte aşiretimiz yılda bir gün bir araya gelerek ‘Türkan Aşireti Şenliği’ yapacak” dedi.

LİSE ÖĞRENCİSİNDEN AÇIKLAMA

Daha sonra lise öğrencisi 17 yaşındaki Abdülkadir Işık, alınan kararı Türkçe olarak okudu. Karar şöyle:
‘Kırsal alanda zor şartlarda yaşayan aşiretimizde okumuşluk oranı oldukça azdır. Birçok kadınımız okuma yazma bilmiyor. Burada bir araya gelerek mevcut sorunlarımızı dile getirecek ve çözümlerle ilgili bir yol haritası çizmeyi hedefliyoruz. Karacadağ'da yaşayan halk olarak, daha çağdaş bir yaşam kalitesini elde etmek ve çağdışı bazı gelenekleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bölgede halen devam eden başlık parası, kan davası ve berdel gibi gelenekleri tamamen ortadan kaldırmak için çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bütün aşireti birlik ve beraberliğe davet ediyoruz.’

Türkan Aşireti'nin ileri gelenlerinin oy birliği ile dernek kurma çalışmasını yürütmekle görevlendirilen Hacettepe Üniversitesi mezunu Nusret Kaya ise eğitime büyük önem veren bir anlayış içerisinde olacaklarını ifade etti. Alınan dernekleşme kararının ardından toplantıya katılan yaklaşık 2 bin aşiret mensubu, birlikte yemek yedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle