Gündem Haberleri

  Aşık Veysel anılıyor

  Sivas
  21.03.2005 - 11:25 | Son Güncelleme:

  1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelen ünlü halk ozanı Aşık Veysel Satıroğlu, 32’nci ölüm yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  “Gün ikindi akşam olur/ Gör ki başa neler gelir/Veysel gider adı kalır/ Dostlar beni hatırlasın” dizelerinin şairi ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 32. yıldönümünde, Sivas'ın Şarkışla İlçesi'ne bağlı Sivrialan Köyü'ndeki mezarı başında anıldı.

  Sivas Vali Yardımcısı İlker Haktankaçmaz, Sivrialan Köyü'ndeki Aşık Veysel Müzesi bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, milletleri millet yapan ortak değerler bulunduğunu belirterek, bu değerlerin insanları bir arada tuttuğunu söyledi.

  Haktankaçmaz, şunları kaydetti:

  “Bu değerler, insanların ortak duygu ve düşüncelerini oluşturur, biraraya gelmelerini ve aynı şekilde söylemlerini sağlar. Türk dünyası için, Şarkışla için demiyorum, vatan sevgisi, insan sevgisi tüm dünya insanlığı anlamında Aşık Veysel hepimize örnek olmuştur. Kendisi 7 yaşında gözünü kaybetmiş ama yaktığı insanlık sevgisi meşalesi bugün bizim gönüllerimizi aydınlatmaktadır. Şiirlerinde unutulmamak tecellisini dile getirse de bugün buraya gelen topluluk, unutulmadığının göstergesidir.”

  Şarkışla Kaymakamı Birhan Uslu ise Aşık Veysel'i dünyada birçok toplumun arayıp da bulamadığı bir değer olarak göstererek, “Bu değerlere sahip çıkmalıyız. Ünlü ozan, yaptıklarıyla, söyledikleriyle büyük bir insandır. Birlik ve beraberliğimize verdiği önemi bugün daha iyi anlıyoruz” dedi.

  Aşık Veysel'in oğlu Bahri Şatıroğlu da babasıyla ilgili anılarını anlattı.

  Törene katılanlar, Aşık Veysel Müzesi'ni gezdi, mezarına çelenk bırakıp dua etti. Öğrencilerin şiir okuduğu törende, ozanlar Aşık Veysel'in türkülerini seslendirdi.

  AŞIK VEYSEL'İN HAYATI

  1894 yılında Sivas'ın Şarkışla İlçesi Sivrialan Köyü'nde doğan Aşık Veysel, yakalandığı çiçek hastalığı yüzünden 7 yaşında bir gözünü kaybetti.

  Aşık Veysel'in diğer gözü de kısa sürede kör olunca, babası, oyalanması için saz aldı. Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin adlı saz ustalarından ders alan Veysel'in cumhuriyetin 10. yılı için 1933'te yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı'ndaki başarısı dikkat çekti.

  Çeşitli köy enstitülerinde saz öğretmenliği yapan Aşık Veysel, 2 kez evlendi. 2 erkek ve 4 kız babası olan ozan, 21 Mart 1973 tarihinde, “sadık yarim” dediği kara toprağa kavuştu.

  ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ:
   
  Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 32. yılında Altı Nokta Körler Derneği Ankara Şubesi'nde düzenlenen törenle anıldı.
   
  SİVAS

  Sivas Valisi Hasan Canpolat, “Ünlü Ozan Aşık Veysel, bir halk ozanı olmasının yanı sıra topluma ışık tutan aydın kimliğiyle de ön plana çıkmıştır” dedi.

  Vali Canpolat, halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 32. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, ulusal kültürün en önemli, en verimli kaynaklarından birinin halk kültürü olduğunu belirtti.  

  BAŞBAKAN ERDOĞAN

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sazını ve sözünü ustalıkla kullanan Aşık Veysel'in, Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunduğunu belirtti. 
   
  ARINÇ'IN MESAJI

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, Aşık Veysel'in, aşık geleneğinin yaygınlaşmasına ve kökleşmesine katkı sağladığını ifade etti.

  TBMM Başkanı Arınç, Aşık Veysel'i Anma Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, Aşık Veysel'in 20'nci yüzyıl Türk Halk şiirinin ve saz ustalığının önde gelen ismi olduğunu bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı