Gündem Haberleri

  Asansör firması Geda Major'ün iki çalışanı gözaltında

  hurriyet.com.tr/AJANSLAR
  08.09.2014 - 11:01 | Son Güncelleme:

  İstanbul Şişli'de 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili aranan 2 kişinin gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak dün de Torun Center'da çalışan 9 kişi gözaltına alınmış emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

  Önceki gün Şişli'de 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili aranan şüpheliler Gözaltanı alınan kişilerin Geda Major'ün inşaat sahasında görevli iki çalışanı olduğu öğrenildi. Şirket kaynaklarından edinilen bilgilere göre
  Gözaltına alının kişiler Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç. Bir şirket kaynağı, kendi personellerinin mesai saatleri süresince inşaat sahasında bulunduğunu olayın olduğu anda kendi personellerinin inşaatta bulunmadığını söyledi.

  Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ da asansörle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

  Başsavcılık'ın açıklamasında 10 işçinin ölümüne neden olan asansör faciasıyla ilgili olarak “Sorumlu bulunan 2 kişi gözaltına alındı. Bir kısım şüphelilerin aranmasına devam ediliyor” dendi.

  Savcılığın açıklaması şöyle:

  “6 Eylül’de eski Ali Sami Yen Stadı arazisinda yapılan bina inşaatında kullanılan ve malzeme ile işçi taşıyan asansörde 10 işçinin ve yaklaşık bin 250 kilogram ağırlığında kartonpiyerin yaşındığı sırada asansörün binanın 32. katından zemin kata düşüp yere çakılması sonucu ve bilahare tavanda bulunan asansörün çalışmasını sağlayan motorun ve bir takım kopan ağır metal parçaların işçilerin üzerine düşmesiyle 10 personel hayatını kaybetmiştir.

  Asansör firması Geda Majorün iki çalışanı gözaltında ASANSÖRÜ ÇARPTIRARAK DURDURDULAR

  Olayın nöbetçi cumhuriyet savcısına haber verilmesiyle savcı derhal olay yerine intkal etmiş, olay yerinde itfaiye ekibi, olay yeri inceleme ekibi ve çok sayıda görevli ile birlikte gerekli inceleme ve ölenlerle ilgili kimlik tespiti, ölü muayene ile otopsi işlemleri tiziz bir şekilde derhal yapılmıştır.

  Ayrca olayın oluş şekli ve sorumluları ve kusur durumunun tam olarak tespiti için alanında uzman 3 makine mühendisi, 2elektrik mühendisi, 1 inşaat mühendisi, 1 iş güvenliği uzmanından oluşan 7 kişilik bilirkişi heyeti belirlenmiş ve gerekli incelemeler delil tespiti olay yerinde yapılmış ve raporlarını ivedilikle hazırlamaları için kendilerine süre verilmiştir.

  Asansör firması Geda Majorün iki çalışanı gözaltında ASANSÖRÜ ÇARPTIRARAK DURDURDULAR

  Asansör firması Geda Majorün iki çalışanı gözaltında Gözaltına alınan 9 kişi serbest kaldı

  Bunun yanında olayla ilgili olarak sorumluların ve olayın oluş şeklinin belirlenebilmesi için olaydan hemen sonra 8 kişi karakola davet edilmiş ve olayla ilgili ayrıntılı beyanları ifade sahibi olarak tespit edilmiş ve serbest bırakılmışlardır.

  Bu nedenle bu kişilerle ilgili yazılı ve görsel basında çıkan ‘’olayın şüphelileri cumhuriyet savcısı ile talimaıyla serbest bırakıldı’’ şeklindeki iddialar söz konusu kişiler şüpheli sıfatında olmadığından gerçeği yansıtmamaktadırlar. Olayla ilgili oalrak söz konusu asansörle ilgili sorumlu bulunan 2 kişi gözaltına alınmış ve bir kısım şüphelilerin aranmasına devam edilmektedir. Soruşturma etkin ve titiz bir şekilde sürdürülmektedir.”

  Asansör firması Geda Majorün iki çalışanı gözaltında İNŞAATLARDA 5 YILDA 1754 İŞÇİ ÖLDÜ

  Olay cumartesi akşamı 19:30 sularında yaşandı.

  Söz konusu kişilerin, Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ndeki işlemleri devam ediyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı