Gündem Haberleri

  Arap başkanın eşi Boğaz'da başını açtı

  Şenol COŞKUNER/İSTANBUL
  17.10.2003 - 01:53 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan'ın Cidde Belediye Başkanı Abdullah Muallimi'yle eşi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle imzalanan ‘‘Kardeş Şehir Protokolü’’ kapsamında İstanbul'a geldi. Ülkesinde başını örten Başkan Muallimi'nin eşi, Boğaz turunda başını açtı. Çift, birbirine sarılarak ülkelerinde yaşayamadıkları özgürlüğün tadını çıkardı.

  Geçtiğimiz pazartesi günü İstanbul'a gelen Cidde Belediye Başkanı Abdullah Muallimi ve eşi, Ritz Carlton Oteli'ne yerleşti. Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı gibi İstanbul'un tarihi ve turistlik yerlerini gezen çift, önceki gün de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Turgut Reis feribotuyla Boğaz turuna çıktı. Tur süresince birbirine sarılan Muallimi çifti, ülkesinde tepkilere neden olabileceği endişesiyle gazetecilere görüntü vermekten çekindi. Gezi sırasında Başkan Muallimi spor bir kıyafet giyerken eşi lacivert renk pantolon ve ceket giydi, başını da açtı.

  Daha önce de 2-3 kez geldiği İstanbul'u kendileri için uzak bir şehir olarak görmediklerini söyleyen Başkan Muallimi, son yıllarda kentte hayata geçirilen ulaşım, temizlik, çevre düzenlemesi ve tarihi eserlerin korunması projelerinden çok etkilendiğini söyledi. Şimdiye kadar sıcak tutulamayan kardeş şehir ilişkilerini geliştirmek istediklerini anlatan Başkan Muallimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin temizlik ve tarihi eserlerin korunması konusundaki birikimlerinden yararlanmak istediklerini vurguladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı