Gündem Haberleri

  Ankara'nın 'çılgın' projelerini açıkladı

  Hürriyet Haber
  25.05.2011 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nda Ankara Proje Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında Ankara için hazırlanan çok sayıdaki projeyi açıkladı.

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  Ankara köklü bir tarihe sahip. Önemli bir şehrimiz. Burada beş şehir adlı eserin yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şu satırlarını paylaşmak isterim. Diyor ki “Asırlar içinde uğradığı istilalar, yağmalar, Ankara’da geçmiş zamanların pek az eserini bırakmıştır. Kale’de ve onun eteğinde serpilmiş mahallelerinde Türk velileri, roma ve Bizans taşlarıyla sarmaş dolaş yatarlar.  Ankara gri devlet binalarından, kravatlı takım elbiseli ciddi devlet adamlarından, sadece modern bir şehir hüviyetinden ibaret değildir. Orhan Gazi’nin, İkinci Murad’ın şehridir.   

  Ankara istiklal şairimiz Mehmet Akif’in şehridir. Ankara 23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal’in önderliğinde, Ulus’ta eski meclis binasının önünde, kuran-ı kerim ve dualarla açılmış TBMM’nin şehridir.  Ankara Anıtkabir’iyle, Kocatepe’siyle artık bir çekim alanı haline gelmiş bir şehrimizdir. Ankara hem modern bir Avrupa başkenti, hem modern bir cumhuriyet şehri, hem de bir tarih kültür şehridir.

  Değerli Ankaralılar, Ankara 1923’te başkent ilan edildiğinde nüfusu 40 bin olan bir Anadolu kasabasıydı. Şu anda nüfusu 5 milyona yaklaşmış durumda. Ne yazık ki nüfus hızlı büyürken, şehir buna göre planlanmadı. Bu yapılmadığı için Ankara kentleşme itibariyle çok çarpık şekilde gelişti. Sadece artan nüfus değil, büyüyen gelişen kamunun ihtiyaçları da sağlıklı bir plana tabii tutulmadı.

  Her zaman ifade ediyorum, Ankara sadece Edirne’ye Hakkari’ye değil, yanı başındaki Çankırı’ya Eskişehir’e dahi binlerce km uzak kalmıştır. Ankara’nın modern yüzünü projelerle ileri standartlara kavuşturuyoruz. Ankara’yı dünyaya örnek bir şehir, vizyon bir şehir haline getiriyoruz.

  Sevgili Ankaralılar şimdi Ankara için projelerimizi tek tek açıklamak istiyorum. Bu projelerin bir kısmına zaten başlandı, devam ediyor. Bu projelerin hızlı tamamlanmak suretiyle sizlerin emrine amade haline getireceğiz. Bir kısmını 12 Haziran’dan hemen sonra başlıyoruz. Uzun vadeli projelerimizde var. 2015-2023’e kadar devam edecekler.

  İŞTE ANKARA'NIN 'ÇILGIN' PROJESİ - 1  / WEB TV

  ANKARA'NIN 'ÇILGIN' PROJESİ - 2 / WEB TV 

  İŞTE ANKARA'NIN 'ÇILGIN' PROJESİ - 3 / WEB TV

  İŞTE ANKARA'NIN 'ÇILGIN PROJESİ - 4 / WEB TV

  İLK PROJE: ANKARA SAVUNMA SANAYİ’NİN BAŞKENTİ OLACAK          

  İlk projemiz. İşte bu uzun vadeli olan. Örneğin 2013 sonunda artık üretime ATAK helikopterlerinde örneğin başlıyoruz. Ama jetlerimiz 2020 gibi üretime girecek. Savunma sanayi projelerimiz büyük önem arz ediyor. Savunma Sanayisi’nin merkezi olacak Ankara.

  TSK’nın tank, savaş gemisi, güdümlü roket gibi ihtiyaçlarının büyük çoğunluğu artık ülkemizde tasarlanıyor, üretilmeye başlandı. Dünyadaki en büyük 100 savunma sanayi firması içinde Türkiye’den iki firma yer alıyor. Savunma Sanayi’nin yüzde 80’i Ankara’da bulunuyor. 2016 yılındaki savunma sanayi ciro olarak söylüyorum hedefimiz 8 milyar dolar. Bunun en az 6 milyar doları Ankara’daki savunma sanayi şirketleri tarafından gerçekleştirilecek. Üretilen ATAK helikopterleri uçuşlara başladı. İlk milli tasarı GÖKTÜRK uydumuz Ankara’da üretildi. 2012 yılında uzaya fırlatılacak. Ankara’daki firmalar, yan sanayi ve kobi’lere büyük imkan sağlanıyor.

  Bay Kemal burada da insan yok biliyor musun?

  Sadece OSTİM’de yerleşik 70’ten fazla firma, savunma sanayine üretim yapıyor. Radar tasarım ve üretim merkezini de Gölbaşı’nda kuruyoruz.

  İKİNCİ PROJE: UZAY MERKEZİ FAALİYETE GEÇECEK

  İkinci projemiz. Uzay merkezimiz faaliyete geçecek. Yatırım 100 milyon dolar civarında. Bu tesiste, askeri uydular ve Türksat’a ait haberleşme uyduları gerçekleştirilecek.

  ÜÇÜNCÜ PROJE: YENİ ADALET SARAY

  Üçüncü projemiz. Ankara’ya yeni bir adalet sarayı yapıyoruz. Mevcut saray ihtiyacımızı karşılamıyor. İhtiyacımız olan 300 bin metrekare kapalı alana sahip bir adalet sarayı.

  DÖRDÜNCÜ PROJE: ANKARA’YA DEV HASTANE

  Dördüncü projemiz. Ankara’yı bölgenin sağlık merkezi haline getirerek, sağlık başkentine dönüştürüyoruz. İki tane şehir hastanesi kuruyoruz Ankara’mıza, toplam 7 bin yatak kapasitesiyle.

  BEŞİNCİ PROJE: 40 BİN KİŞİLK STADYUM

  Beşinci projemiz. 40 bin seyirci kapasiteli UEFA kriterlerine uygun bir stadyum. Son derece modern bir mimariyle Ankara’nın siluetine güç katacak bir stadyum. İlave spor tesisleriyle Ankara’da sporun kalbinin attığı bir merkez inşa edeceğiz.

  15 KİLOMETRELİK TÜNEL

  Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edilecek tünelle, Keçiören İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlanacak. 15 kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde  tamamlanacak, şehir içi trafiğine büyük rahatlama sağlanacak.

  YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ FARKLI KONSEPTTE TASARLANACAK

  Geliyorum diğer projelere. 2010’da Ankara’da kurduğumuz Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni farklı bir konseptle tasarlayarak uluslar arası bilim merkezi olarak büyüteceğiz. Üniversite 2023 hedeflerimizi akademik anlamda desteklerken, bir bilim merkezine dönüşecek.

  ANKARA FUAR KENTİ OLACAK  

  Akyurt ilçemize 1 milyon 800 bin metrekare alan üzerine kurulu, bir fuar merkezi inşa ediyoruz. Böylece Ankara’nın bir fuar kenti olma vasfını da güçlendiriyoruz.

  YENİ HAYVANAT BAHÇESİ

  Ankara’ya yeni bir hayvanat bahçesi, Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesini Ankara’ya inşa edeceğiz. Başta çocuklarımız olmak üzere tüm Ankara’nın, tüm Türkiye’nin geldiği zaman uğrayacağı bir hayvanat bahçesini Ankara’ya kazandıracağız. Ankara’nın merkezinde, Hıdırlıktepe’de din inanç ve tarih müzesi inşa edeceğiz.

  ALTINDAĞ ÇEVRESİ TEMİZLENECEK

  Ulus kent projemiz devam ediyor. Kalenin eteklerini, Altındağ’ı, hapishane ve çevresini gecekondulardan temizleyeceğiz.

  KIZILAY FARKLI BİR ÇEHREYE BÜRÜNECEK

  Büyükşehir belediyemize verdiğimiz bir talimatla, çünkü Kızılay çirkin. Farklı bir çehreye kazandırmak istiyoruz. Biraz sonra onu da göreceksiniz bu da projelerimiz arasında. Gerçekten Kızılay’ı şu anda çok daha farklı, bir Selçuklu şehrimiz olan Ankara’mıza bir marka olma özelliği getirecek. Farklı bir görünümü Kızılay’ımıza kazandıracağız.

  MİLLİ BOTANİK PARKI AÇILACAK

  Milli botanik parkı. Türkiye’de ilk kez bu konseptte bir park oluşturuyoruz. İki bin dekar alan üzerine, 83 milyon yatırım tutarında botanik parkında, Türkiye’de yetişen 4 bin bitki açık alanda ziyaretçileri karşılayacak.

  ANKARA TERMAL TURİZMİN MERKEZİ OLACAK

  Bu bölümde son projemiz termal turizm projeleri. Ankara ve çevreleri termal su noktasında oldukça zengin. Potansiyel yeterince değerlendirilemiyor. Ankara’yı termal turizmin  de başkenti haline getireceğiz.

  500 BİN NÜFUSLU YENİ ŞEHİR

  Ankara’da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlıyoruz. Güneykent adını verdiğimiz bu projeyle, Ankara’ya 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırmış olacağız. Sadece konut uydukent olarak değil bir yaşam alanı olarak bu şehri tasarlıyoruz. İstanbul’daki gibi, gecekondu bölgelerimizden ben oraya yerleşmek istiyorum diyen vatandaşlarımızı oraya taşıyabileceğiz. Şehrin kurulacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz. Çalışmalarımız büyük oranda tamam.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı