Gündem Haberleri

    Ankaralı rock gruplarına göre İstanbul samimi değil

    Umut ERDEM / ANKARA
    11.10.2003 - 01:53 | Son Güncelleme:

    Rock müziğinin esas çıkış amacından uzaklaşması, isyankár tavrından uzaklaşıp popüler alana kaymaya zorlanması, bu tarzın müzisyenlerinin en büyük şikayeti. Ankaralı rock'çıların ortak görüşüne göre: ‘‘İstanbul samimi değil!’’

    Yaşadıkları dönemin aksaklıklarına, sorunlarına, kendilerini rahatsız eden olaylara karşı tepkilerini müzikleri ile dile getiren rock gruplarının bugünlerdeki en önemli sorunlarının başında rock'ın özünden uzaklaşması geliyor. Ankara'daki rock grupları, bu durumun İstanbul'da bulunan gruplarda daha fazla görüldüğü iddiasını ‘‘Samimi değiller’’ sözüyle ifade ediyorlar. Bunun nedeni de çoğu kez İstanbul'un popüler müzik sektörünün merkezi olmasına bağlanıyor.

    Uluslararası Rock-Station Rock Festivali'nin organizatörü Hicri Bozdağ bu sorunun ekonomik durumdan ve iki şehrin farklı yapısından kaynaklandığını söylüyor. Bozdağ, ‘‘Ankara hem memur, hem de işçi kesiminin hakim olduğu bir şehir. Bu ailenin çocukları da yaşamın zorluklarını aile bazında görüyorlar. Buna gelecek korkusu da ekleniyor’’ diyerek bu sıkıntıların Ankaralı grupların müziklerine yansıdığını ve daha kaliteli müzik yaptıklarını savunuyor.

    Bozdağ, İstanbul'da da sorunun çok fazla olduğunu ama orada çözümün de fazla olduğunu kaydediyor: ‘‘İstanbul, Ankara gibi tek merkezli bir yer değil. Her noktada bir merkez háline gelmiş durumda. Bu da müzik gruplarının sayısının artmasını, dağılmasını ve kaliteli gruplara erişilmesini zorlaştırıyor.’’

    ROCK STATION FESTİVALİ

    Bozdağ bu yıl 7'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Rock-Station Müzik Festivali'yle ilgili rock müzik meraklılarını sevindirecek haberler aktarıyor. Bu sene festivale Rock Hard'ın sponsorluk yapacağını belirten Bozdağ, festivalde yer alacak altı yabancı grubu açıkladı: Almanya'dan Vanden Plas, Dark Age, Gun Barrel; Avusturya'dan Cadaverous, Condition, Secretum... Türkiye'den ise Cenotoph, Courtyard, Soul Shred ve Karakedi gruplarının katılması kesinleşti.

    Hicri Bozdağ, Almanlar’ın bu festivale büyük ilgi gösterdiklerini belirterek bu yıl 250-300 civarında Alman turisti Türkiye'ye çekmeyi hedeflediklerini kaydediyor. Bozdağ, Alman grupların Türk seyircileri çok sevdiğini, bu nedenle de Türkiye'de konser vermekten zevk aldıklarını sözlerine ekliyor.

    ANKARA KİMLERİ DİNLİYOR

    CHILEKESH

    Vokalde Görkem, bas gitarda Çağrı, davulda Cumhur ve gitarda Ali'den oluşan, Ankaralı topluluk, kurulalı bir yıl olmasına karşın isminden sıkça söz ettiriyor. Fanta Genç Yetenekler yarışmasında Y.O.K. adlı parçalarıyla Türkiye birincisi olan Chilekesh Doğu ezgileri ile Nu-metal rock müziği tarzını birleştiren kendine has bir tarza sahip. Türkiye'de pop müziği değiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Chilekesh'in gitaristi Ali, ‘‘Bu müziğin bu kadar gözardı edilmesine karşıyız’’ diyor: ‘‘Türkiye'de bizim tarzımızda albümü olan grup yok. Çünkü Türk müzik firmaları rock müziği desteklemiyorlar. Bana hitap eden Türkçe bir şey bulmakta zorlanıyorum. Fakat Türkiye'de potansiyel var ve biz bir şeyleri değiştireceğimize inanıyoruz.’’ Topluluğun vokalisti Görkem ise; ‘‘Yaptığımız müzikten taviz vermek istemiyoruz’’ diyor: ‘‘Her şey İstanbul'da dönüyor fakat Ankara'da daha orijinal isimler var ve daha ilginç müzikler yapılıyor. İstanbul'da insani ilişkiler daha zayıf ve daha samimiyetsiz. Bu da yapılan müziğe yansıyor.’’ Görkem, Ankara'daki rock seyirci kitlesinin de İstanbul'a oranla daha kaliteli olduğunu vurguluyor. Chilekesh'i her perşembe akşamı saat 22:00'da Limon Bar'da dinlemek mümkün. Ayrıca kendileriyle www.turkrock.com'un forum bölümünde sohbet edebilirsiniz.

    KARAKEDİ

    1999 yılında kurulan topluluk dört kişiden oluşuyor. Karakedi'nin bateristi aynı zamanda doktor olan Alper Skull. Alper topluluğun söz yazarı ve bestecisi de. Gitarda Görkem Gündüz, basta Bora Egemen, vokalde de Asena özçetin yer alıyor. Karakedi 2003 yılında ‘‘!!!?’’ (‘‘Nasıl yani?’’ anlamını veriyor) isimli ADA Müzikten çıkardıkları albüm ile çok sayıda kişiye sesini duyurmayı başardı. Kendilerini ‘live’ grubu olarak niteleyen topluluk elemanları, asıl yerlerinin sahne olduğunu söylüyorlar. Topluluğun vokalisti Asena seyirciyle temas halinde daha iyi çalıyoruz diyor. Her zaman için yapmak istediklerinin müzik olduğunu dile getiren Asena, dünyaya bir iz bırakmak istediklerini bunu da albümleri ve müzikleri ile gerçekleştirdiklerini söylüyor. Asena, saldırgan sözlerden oluşan ‘‘!!!?’’ işaretli albümde, kendi içlerindeki olumsuzlukları dışavurduklarını ifade ediyor. Karakedi 2005'te çıkarmayı düşündükleri ikinci albümlerinde sözlerin daha da sert olacağını vurguluyor. Bir grubun tanınması için İstanbul'a gitmenin şart olduğunu aktaran Asena, kendilerinin ise çalmak için Ankara'yı tercih ettiklerini söylüyor: ‘‘Ankara dinleyicisi daha kaliteli gruplar dinliyor. Ankara'da çalacak yer bulmak zor. İyi olasın ki bir yerlerde çalabilesin. Albüm çıkarmak açısından ise Ankaralı gruplar şanssız. İstanbul'da tanınırsanız, Türkiye'de tanınırsınız. İstanbul müzik piyasasının merkezi durumunda.’’ Karakedi hakkında daha fazla bilgiye www.karakedi.net adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Karakedi'yi Yolcu Bar'da perşembe günleri de dinleyebilirsiniz.

    DELİ GÖMLEĞİ

    Topluluk davulda Serkan Süer, bas gitarda Burak Öztürkmen, Gitar'da Emrah Tomsuk, vokal ve gitarda ise Özver Yılmaz'dan oluşuyor. Deli Gömleği, 1999 yılında grubun beyni olarak bilinen, parçaların söz yazarı ve bestecisi olan Özver Yılmaz tarafından kuruldu. Bugüne dek yapmış oldukları ‘‘Sefil Şah’’, ‘‘Soytarı’’ ve ‘‘Böyle Buyurdu Berduşt’’ isimli üç demo çalışması büyük müzik marketlerde yerini alamamasına rağmen Türkiye'nin bir çok yerinde dinleyici buldu ve büyük bir hayran kitlesi oluşmasını sağladı. Üniversite konserlerinin vazgeçilmez grupları arasında yer alan Deli Gömleği'nin ulusal bir çok underground albümde de parçaları yer aldı. ‘‘Sadece ürettiklerimizin alkış almasını istiyoruz’’ diyen Özver Yılmaz sürekli şikayet ettikleri müzik piyasası kavramını yerle bir etmek istediklerini söylüyor: ‘‘Belki bunu yaşamlarımız boyunca başaramayacağız ama en azından adımlarını atacağız. Ankara'da bir plak şirketi bulsanız da çoğunun düşünce sistemi pek iyi görünmüyor. Alabileceğiniz festival, konser sayısı da oldukça sınırlı. Belli organizasyonlar dışında üniversite konserlerinde ya da barlarda çalabilirsiniz. İstanbul grupları stüdyo, konser ve kendini ifade edebilme imkanı açısından Ankara gruplarına göre çok çok şanslı.’’ Deli gömleğine www.geocities.com/deligomlegi2 web adresinden ulaşabilirsiniz.

    Ankara'nın Chilekesh, Karakedi ve Deli Gömleği'nin yanı sıra önde gelen diğer rock grupları ise Celestial Asylum, Self Torture, Abea, Crossfire, Solitude, Magick, Cenotaph, Aradin Azun, Suicide, Ominous Grief, Darkphase, Core, Knightmare, Wolfram, Tantrum, Katod, Chaos Death, Yok, Lost Infinity, Fatamorgana, Tagraht, Cıdesphere, Dreamtone, Eudaimonia, Dısconnection, Sonsuz, Cerberus, Manga, John Doe, Raindog, Felek, Gece, X Ray, Sameway, Flu, Fungu, What's Up, Trip, Mind Tricks, Green, Exe, Diplomatic Immunity, Metropolis...

    Kendini aştı

    Eski ‘‘oğlan grubu’’ Take That'in ‘‘yırtmış’’ elemanı Robbie Williams, yaş kemále ermeden bir nevi ‘‘best of’’ albümüne sahip oldu. Ağustos'un ilk üç gününde Knebworth'de verdiği konserlerde 375 bin izleyici toplayarak, ezeli düşmanı Oasis grubunun rekorunu kıran Williams, canlı performanslarından oluşan ‘‘Live Summer 2003’’ sayesinde cümle áleme kendini aştığını kanıtlayacak gibi...
    Etiketler: gündem
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı