Gündem Haberleri

  Ankara’ya verileri ilettik

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  17.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, basın toplantısında Hürriyet’in sorusu üzerine, “Rusya olarak Suriye üzerinde parçalanan Türk jetiyle ilgili bilgileri Türk tarafına iletmiş bulunuyoruz” dedi. Lavrov, Rusya’nın ‘objektif bilgi toplama teknik imkânları’ bulunduğunu vurguladı.

  RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 22 Haziran tarihinde Doğu Akdeniz’de düşen Türk askeri uçağıyla ilgili ellerindeki tüm bilgileri Ankara’ya aktardıklarını açıkladı. Lavrov, basın toplantısında Hürriyet’in, “Siz Cenevre’deki Suriye Konferansı’nın hemen sonrasında, düşen Türk jetiyle ilgili elinizde somut bilgi bulunduğunu söylemiştiniz. Bu bilgileri nasıl edindiniz” sorusunu şöyle yanıtladı: “Rusya olarak Suriye üzerinde parçalanan Türk jetiyle ilgili bilgileri Türk tarafına iletmiş bulunuyoruz. Bu bilgileri nasıl elde ettiğimiz sorunuza gelince... Rusya, askeri bakımdan gelişmiş birçok ülkenin olduğu gibi objektif bilgi toplama teknik imkanları vardır. Türk meslektaşlarımızla da bu teknik olanakların sağladığı objektif bilgileri paylaşmış olduk.” Lavrov’un yöneltilen soruya cevap verirken özellikle “Suriye üzerinde parçalanan uçak” ifadesini kullanması dikkat çekti.

  Mültecileri ele alabiliriz

  Hürriyet’in, Türkiye’nin güneyinde binlerce Suriyeli mülteci bulunduğu ve Rusya’nın bunların bir kısmını kabul edip edemeyeceği yönündeki sorusuna ise Lavrov şu yanıtı verdi: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir çıkış yolu bulunacağına inanıyoruz. Suriye’den kaçmak zorunda kalan insan sayısının gün geçtikçe arttığının biz de farkındayız. Mülteciler sadece Türkiye’de değil, Lübnan ve başka komşu ülkelerde de var. Suriye’den toplu kaçış başladığında biz Türk tarafıyla bu konuyu önceden de ele almıştık. ‘Bizim yapabileceğimiz ne var’ diye sormuştuk. Ankara şimdilik kendi imkanlarıyla Suriyeli mültecilere barınak sağlayabildiği yanıtını vermişti. Ancak bu konuyu önümüzdeki günlerde tekrar ele almaya hazırız.” Lavrov bu konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyareti sırasında ele almaya hazır olduklarını da belirtti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı