Gündem Haberleri

  Ankara Şam’dan faydalanmaya kalkarsa kendisi daha büyük kriz yaşar

  Hürriyet Planet
  08.10.2011 - 13:34 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin Suriye’yle aynı siyasi, ekonomik ve mezhepsel yapıyı paylaştığını, dolayısıyla aynı durumla karşı karşıya olduğunu söyledi.

  Lübnan’ın El Manar televizyonunun internet sitesinde İslam el Rihani imzasıyla yayımlanan haberde, Esad’ın geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden bir grup Lübnanlı politikacıya bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili yorumlarını aktardığı belirtildi.

  Habere göre, Esad ziyaretçilerine, “Eğer herhangi bir ülke bizim sorunlarımızdan faydalanmak isterse, o ülke de bu durumdan etkilenecektir. Onların yaşayacağı kriz bizimkinden de büyük olacaktır. Türkiye’deki durum tedbirli olmayı gerektirse de çok büyük etkileri ve sonuçları yok, dolayısıyla Suriye’nin içişleri için doğrudan tehdit yaratmıyor” dedi.

  LÜBNAN'A HEM YERGİ HEM ÖVGÜ
  El Manar’a konuşan kaynaklar, Esad’la görülen Lübnanlı siyasetçilerin, Suriye Devlet Başkanı’nın Irak rolü konusunda güvenli ifadeler kullandığını ancak Lübnan’daki bazı grupların Suriye’ye kaynak ve silah kaçakçılığı yapmasını ve ülkedeki mezhep çatışmasını körüklemesini eleştirdiğini belirtti. Bununla birlikte Esad, Lübnan güvenlik güçlerini bu konudaki girişimleri için tebrik etti.

  Esad görüşme sırasında Körfez ülkelerini de Suriye’yle ilişkilerinde olumlu tavır sergileyenler, ABD’nin isteklerine boyun eğenler ve Suudi Arabistan gibi belirsiz roller oynayanlar olarak üçe ayırdı.

  "TEK KAYGIMIZ SİVİLLER"
  Görüşmede Retsen ve Humus’taki duruma da değinen Esad, buralarda mutlak bir sessizlik sağlanamamasının sebebinin, “Suriye ordusunun çok fazla sivil can kaybı yaratmak istememesi olduğunu” belirterek, “Ordunun asıl amacı isyancılara karşı kesin ve kararlı operasyonlar yapmak. Kararlılık sürecini engelleyen şey sivillerle ilgili kaygılar” dedi.

  Esad, krizle bu şekilde mücadele edilmesinin kamuoyu nezdinde olumlu bir imaj yarattığını da belirterek, “İnsanlar ikna oldukça güvenlik güçlerinin işi kolaylaşacak” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı