GeriGündem Anıtkabir'de protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  169
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anıtkabir'de protesto

Anıtkabir'de protesto
refid:7563895 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Haşim Kılıç’ın Anıtkabir’e yaptığı ziyarette ilginç bir tablo ortaya çıktı. Oy vermeyen üyeler katılmadı.

HUKUKÇU DEĞİL

1950'de Kırşehir İl'inin Çiçekdağı İlçesi'nde doğan Kılıç, ilk, orta ve Yozgat’da bitirdiği liseden sonra 1972'de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.
1974 yılında Sayıştay Başkanlığı’nda Denetçi yardımcısı olarak göreve başladı. Denetçi, Başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında Sayıştay Üyeliğine, beş yıl süren üyelikten sonra da 1990 yılında Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.
1999'dan beri Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğini yürütüyordu.

PROTESTONUN FOTOĞRAFLARI
İÇİN TIKLAYIN


Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Kılıç, önceki gün mahkeme üyeleri ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir ziyaretinde Kılıç’la birlikte, kendisinden bir gün sonra seçilen halefi Osman Alifeyyaz Paksüt ile üyeler Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli eşlik etti. Kılıç’a eşlik eden üyelerin hepsinin başkanlık seçiminde Kılıç’a oy veren üyeler olması dikkat çekti. Ziyarette Kılıç’a, kendine oy veren üyeler dışında Anayasa Mahkemesi raportörleri eşlik etti.

Anayasa Mahkemesi’nin 11’i asıl, 4’ü yedek olmak üzere toplam 15 üyesi bulunuyor. Kılıç, yedek üyelerin başkanlık seçiminde oy kullanma taleplerinin asıl üyeler tarafından reddedilmesinin ardından yapılan seçimde kendisi dışındaki 5 üyenin oyuyla başkan seçilmişti. Kılıç’ın başkan seçildiği turda, başkan adaylarından Ahmet Akyalçın adaylıktan çekilmiş ve Kılıç lehine oy kullanmıştı. Akyalçın aynı gün yapılan seçimde Uyuşmazlık Mahkemesi seçilmişti. Kılıç’tan boşalan başkanvekilliğine bir gün sonra yapılan seçimde ise Paksüt seçilmişti. Kulislerde Kılıç, Akyalçın ve Paksüt’ün seçilmesinde Anayasa Mahkemesi’nin 6 üyesinin hep birlikte (Kılıç, Paksüt, Akyalçın, Kaleli, Özgüldür ve Sacit Adalı) oy kullandıkları belirtilmişti. 6 üye arasında yer alan Sacit Adalı’nın işleri nedeniyle Anıtkabir’e gitmediği belirtildi. Mahkeme heyetinden Kılıç’a oy verenler dışında hiçbir üyenin Anıtkabir ziyaretine katılmaması Kılıç’ın başkanlığına duyulan “tavır” olarak yorumlandı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle