Gündem Haberleri

  Amerikalılar dijital kütüphaneyi tercih etti

  A.A
  11.07.2012 - 22:52 | Son Güncelleme:

  Akallı cep telefonları, tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazların yaygınlaşmasına paralel olarak kütüphanelerin verdiği ödünç elektronik kitap sayısı da artmaya başladı.

  Amerikan Kütüphaneler Birliği’nin (ALA) raporuna göre, sadece bu ülkede kütüphane kartı olan 16 yaşından büyük nüfusun yüzde 12’si, geçtiğimiz yıl elektronik kitap ödünç aldı. Raporda ülke genelinde nüfusun yüzde 58’inde kütüphane kartı olduğu da vurgulandı. Kütüphaneden elektronik kitap alanlar geçtiğimiz yıl ortalama 29’ar, basılı kitap alanlar ise 23’er kitap okudu.
  Kitapseverler haberdar değil
  Rapora göre kitapseverlerin büyük bölümü, yerel kütüphanelerin elektronik kitap servisi sunduğundan haberdar değil. Zira elektronik kitap  almayanların yüzde 62’si, böyle bir hizmetin olduğunu bilseler yararlanmak isteyeceklerini belirtti. Raporda elektronik kitap okuyucularının yüzde 71’inin on-line kitapçılar ya da internet sitelerinden araştırma yaparak kitap aldığı, bunun dışında yüzde 39’unun ziyaret ettikleri kitap dükkanının çalışanından bilgi aldığı, yüzde 42’sinin de kütüphanecilere danışarak alışveriş yaptığı vurgulandı. Geçtiğimiz nisan ayında elektronik baskısına daha fazla dayanamadığı ifade edilen dünyaca ünlü Britannica Ansiklopedisi’nin de artık kağıda basılmayacağı bildirilmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı