Gündem Haberleri

  Altında rekor fiyat

  EkoNet
  12.05.2010 - 13:36 | Son Güncelleme:

  Yatırımcıların, borç yükü altındaki Avrupalı ülkelere sağlanacak olan acil yardım fonunun döviz kurlarında baskı yaratacağı korkusu, altın fiyatlarını Lehman Brothers’ın çöktüğü 2008’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkardı.

  Salı günü onsu 1,234 dolara çıkan değerli metal Asya'da bugünkü işlemlerde de 1,230 dolara yakın seyretti. Fiyatlardaki son yükselişle çeyrek altın 100 TL'ye, altının gramı da 60 TL'ye ulaştı.   

   

  Londra’daki işlemlerde, altının ons fiyatının Aralık 2009’daki rekorunu geçerek, 1.230 dolar seviyesinin üzerine çıktığı görüldü.      

  Euro cinsinden altın fiyatları da Salı günü Londra’da gerçekleşen işlemlerde 969 euro seviyesine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Bu şekilde euro cinsinden altının fiyatının bu yılın başından yüzde 26 oranında yükselmiş oldu.

  İşlemciler, altın fiyatlarının yükselmesindeki en büyük etkenin Almanya ve İsviçre’den gelen yoğun talep olduğunu belirtildi. Altın piyasasındaki işlemciler, Frankfurt’ta geçen haftaki talebin normal seviyelerin üç ya da dört katına çıktığını belirtti. 

  Singapur merkezli finansal danışmanlık şirketi Rogers Holdings’in Başkanı Jim Rogers, “Döviz kurları çalkantılı bir dönem geçirirken, herkes parasını gerçek varlıklara yatırmak istiyor” dedi.

  Altın, 2010’un ilk dört ayında, yüzde 12 oranında değer kazanırken, peş peşe 10’uncu yılında da yıllık bazda değer kazanmaya devam ediyor.              

  ENDİŞELERİ YANSITIYOR  

  Altın fiyatlarındaki bu rekor yükseliş, aynı zamanda Almanya’daki, Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan’daki borç krizinin diğer ülkelere de yayılmasını önlemek için devlet tahvili satın alabileceğini açıklamasının olası enflasyon etkisine yönelik endişeleri de yansıtıyor.

  New York merkezli emtia işlemleri yapan Manfra, Tordella & Brookes şirketinin Başkanı Michael Kramer, “Denizaşırı ülkelerden gelen altın talebinde büyük bir artış görüldü. Talebin büyük bir kısmı da Almanya kaynaklı” dedi.

  İsviçreli UBS bankasının kıymetli metaller stratejisti Edel Tully, “Altın talebi o kadar büyük ki talebi karşılamakta sorun yaşanabilir” dedi.

  Altın satış işlemlerinin en fazla gerçekleştiği bankalardan biri olan UBS, Cenevre ve Zürih’teki şubelerinin Salı günü 2008’den bu yana görülen en büyük taleple karşılaştıklarını belirtti.

  Küresel yatırımcılar zaten 2008’de Lehman’ın çöküşünün küresel piyasaları sarmasıyla birlikte, güvenli liman olarak gördükleri altına yönelmeye başladı. Altın fiyatları finansal kriz zamanlarında ya da ABD dolarının değer kaybettiği dönemlerde hep yukarı bir seyir izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı