GeriGündem Altın Portakal'da büyük değişiklik!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın Portakal'da büyük değişiklik!

Altın Portakal'da büyük değişiklik!
refid:16792596 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre, ulusal uzun metraj film yarışması dalında başvuracak filmler için “yurt içinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olma” koşulu getirildi.

ANTALYA (A.A)

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 8-14 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenleneceğini belirtti.

Festival yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını bildiren Akaydın, Altın Portakal'a ulusal uzun metraj film yarışması dalında başvuracak filmler için “yurt içinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olma” koşulunun getirildiğini ifade etti.

Altın Portakalda büyük değişiklik

Akaydın, yönetmelikte yapılan değişikliğin gerekçesini şöyle açıkladı:
“Altın Portakal'da yarışmaya katılacak uzun metraj filmlerle ilgili 'ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olma' koşulu geçmiş yılların yönetmeliklerinde zaten vardı. Türk sinemasına damgasına vuran krizin bir sonucu olarak, yıl içinde tek rakamlarla ifade edilen yapımların gerçekleştirildiği düşüşler gözlendi. Yarışma yönetmeliğinde son yıllarda yumuşatmaya gidilmesinin nedeni buydu. Türk sineması, artık her yıl 80 ile 100 arasında filmin yapıldığı bir düzeye ulaşmıştır. İlgili maddede yaptığımız düzenleme, yarışma yönetmeliğimize geri dönüldüğü şeklinde anlaşılmalıdır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle