Gündem Haberleri

  Almanya'dan ekolojik mimari örnekleri

  Hürriyet Haber
  10.03.2005 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Almanya’da hayata geçirilen 9 farklı projeyle ekolojik mimari konusundaki gelişmelerin örneklerini sunan "Made in Germany – Mimarlık + Ekoloji" başlıklı gezici sergi, 17 Mart'tan başlayarak Garanti Galeri'de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Garanti Galeri ile İstanbul Goethe Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen sergi 23 Nisan tarihine kadar sürecek.

  Hammadde açısından fazla verimli olmayan yoğun nüfuslu Orta Avrupa ülkesi Almanya, çağlar boyunca yapı malzemeleri ve enerji kullanımı konusunda benimsediği tutumlu tavırla dikkat çekiyor. Günümüzün Almanya’sında prestijli bir konuma sahip olan ve örnekleri pek çok alanda görülen ekolojik inşaat, bu köklü geleneğin sonucu olarak kabul ediliyor.

  Kule bina inşaatını ekolojik değerlerle bağdaştırmanın imkansız olduğu önyargısını kıran sergi, Berlin’deki bir yönetim binasından Stuttgart’daki bir konuta kadar çeşitli örneklerle, yapıların estetik kalitelerini gözler önüne seriyor. Sergide yer alan ve inşaatı tamamlanan 8 projeyle birlikte sergilenen ve dünyanın ilk “sıfır enerji tren istasyonu” olacak Stuttgart Tren Garı projesi ise 2013 yılında tamamlanacak.

  Garanti Galeri
  İstiklal Caddesi 187 Beyoğlu 
  Tel: 0 212 293 63 71
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı