Gündem Haberleri

  Almanya'da Türk girişimci sayısı artıyor

  A.A.
  09.05.2008 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Almanya'daki Türk girişimci sayısının her geçen yıl arttığı, işçilikten girişimciliğe yönelenlerin sayısının ise 70 bine ulaştığı bildirildi.

  Türk-Alman İşverenler Derneği KRV Başkanı Derman Kanal, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da Almanya'daki Türk kökenli göçmen sayısının 2,5 milyonu aştığını söyledi.

  Türklerin Alman toplumunun bir parçası haline geldiğini ve yaşamın her alanında yer almaya başladıklarını belirten Kanal, Almanya'daki Türk girişimci sayısının da her geçen yıl arttığını ifade etti.

  Kanal, işçilikten girişimciliğe başlayanların sayısının 70 bine ulaştığını belirterek, “Türk girişimcilerin yüzde 50'si hizmet sektörü olmak üzere lokanta ve tekstilden et işletmelerine kadar hemen her alanda faaliyet gösteriyor” dedi.

  Türk girişimcilerin çeşitli sektörlerde yaptıkları yatırımın hacminin ise 10 milyar Avro civarında olduğunu anlatan Kanal, girişimcilerin yüzde 95'ini Almanya'da yaşayan ve yıllar önce göçmen olarak gidenlerin oluşturduğunu bildirdi.
  Almanya'nın iktisadi altyapısı çok güçlü olan ülkelerin başında geldiğini ifade eden Kanal, birçok şirketin Avrupa ülkelerine açılmak için Almanya'yı merkez olarak kullandığını söyledi.

  Kanal, Türkiye'deki orta ölçekli şirketlerin ürünlerini Rusya, Orta Doğu ve Uzak Doğu pazarına gönderebilmek için “Made In Germany” markasını kullanmak için şubeler açmaya başladıklarını gözlemlediğini ifade ederken, böylelikle kaliteyi garanti etmek istediklerini belirtti.

  YAPILAN YATIRIMLAR

  Almanya'ya yapılan yatırımın ilk yıl girişimciye para olarak dönmediğini anlatan Kanal, şunları söyledi:
  “İlk yıl yapılan yatırım girişimciye bilgi birikimi olarak dönüyor. Almanya'daki tüm yatırımlar, ileriye dönük olarak yapılıyor. İşletmeler, planlarını 3 yıllık bazda yaparlar. 3 yıldan önce para kazanmak isteyenlere gayri ciddi insanlar olarak bakılır. Çünkü para kazanmanın da bir büyüme aşamasının olduğu bilinir.”

  Kanal, Almanya'daki yatırımların çok büyük paralara mal olmadığını, Türkiye'de belirli bir hacme ulaşmış olan iş adamlarının bu avantajı değerlendirerek açılım sağlayabileceklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı