Gündem Haberleri

  Almanya'da Pembe Panter'li ırkçı tehdit

  Ahmet ATAK - BAD KREUZNACH / DHA
  09.08.2012 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Bad Kreuznach kentindeki "Barış Köprüsü", aralarında Türkler'in de bulunduğu 11 kişinin ölümünden sorumlu tutulan NSU örgütü yazısı ve gamalı haçla boyandı. Kimliği belirsiz kişiler, kurbanlarla dalga geçilen NSU videosundaki Pembe Panter'in "Daha bitmedi, yine geleceğiz" sözlerini kullandılar.

  Almanya'nın Rheinland Pfalz eyaletine bağlı Bad Münster'de bulunan "Barış Köprüsü" aşırı sağcı sembol ve yazılarla boyandı. 1917'de Mustafa Kemal Atatürk'ün de kaldığı Bad Kreuznach'a bağlı olan Bad Münster'de kimliği belirsiz kişiler, köprünün ayağına aralarında Türklerin de bulunduğu 11 kişiyi öldüren Neo-Nazi terör çetesi NSU'nun (Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü) adını yazdı ve gamalı haç işareti çizdi. Güvenlik güçleri olayla ilgili inceleme başlatırken yazı ve işaretleri çizenler aranıyor.

  GÜNEŞ SS SEMBOLÜ

  1904 yılında inşaa edilen ve Almanya'nın Fransızlara karşı yürüttüğü savaşta demiryolu bağlantısını sağlayan "Barış Köprüsü"ndeki NSU yazısının altında "white power" (beyaz güç) kelimeleri görülüyor. Yanında Almanların korkulu SS subay birliğini simgeleyen siyah güneş işareti bulunuyor. Köprü ayağına grafiti sprey ile yazılan, "Daha bitmedi, merak etmeyin yine geleceğiz" yazısı ise dikkat çekiyor. Bu slogan, NSU örgütünün öldürdüğü kurbanlarla dalga geçtiği, cinayet ve bombalı saldırılarının tanıtımını yaptığı videolarda kullandığı Pembe Panter karakterinin sloganı "Daha bitmedi, yine geleceğim"e gönderme yapıyor.

  SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR

  Yetkililer, aşırı sağcı yazı ve sembolleri silmek için harekete geçip bir uzman görevlendirdi ancak başarılı olamadı. Çünkü doğal taştan yapılan köprü ayağının üzerinin boyanamayacağı, spreyin silinmesi için yüksek basınçlı özel bir tekniğin kullanılması gerektiği belirtiliyor. Bu arada olay bölgede yaşayan göçmenler kadar Almanların da tepkisini çekti. Bad Kreuznach ve çevresinde yaşayan 5 bin Türk kökenli olduğunu hatırlatan bölge esnafından Musa Şenel, "Burada bir çok kültür bir arada yaşıyor. Bu tür olayları kınıyoruz" dedi.

  HUZURUMUZU BOZMASINLAR

  Yıllarca DİTİB Cami Derneği Başkanı da olan Şenel şunları söyledi: "Daha önce aşırı sağcılar bölgemizde bir cami projesine karşı çıkıp gösteri düzenlemişlerdi. Şunu unutmasınlar ki hepimiz aynı gemideyiz. Bu gemiyi batırmak isteyenler var. Ancak buna izin vermeyiz. Huzurumuzu bozamazlar. Biz zaten güvenlik güçleri ile irtibat halindeyiz. Her türlü konuda birlikte hareket ediyoruz. Son olaydan sonra da güvenlik güçleri ile görüşüp endişelerimizi aktaracağız."

  DEVAM EDECEK İMASI

  Almanya'yı şoke eden seri cinayetlerden sorumlu Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhard'in bir kaç video filmi hazırladığı ortaya çıkmıştı. Video kayıtlarında çizgi film kahramanı "Pembe Panter" eşliğinde işlenen cinayetler ve saldırılar anlatılıyor. Pembe Panter karakteri 60'li yılların başında çevrilen "The Pink Panther" adlı sinema filmin başında giriş sahnesi olarak kullanıldı. Daha sonra çok tutulması nedeniyle çizgi film serisi çekildi. Pempe Panter bu filmlerde çevreye zarar verilen maceralar yaşıyor ve "Daha bitmedi, ben bir daha geleceğim" sloganı ile ön plana çıkıyor. NSU'luların hazırladığı bir video da bu sloganla sona eriyor ve cinayetlerin devam edeceği ima ediliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı