Gündem Haberleri

  Alanya'da 5 yıldız atılımı

  Hürriyet Haber
  15.04.2004 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın ilçelerinden Alanya'da iki yıl öncesine kadar sadece dört olan 5 yıldızlı tesis sayısı 12'ye yükseldi.

  Alanya Turistik İşletmeciler Derneği'nden (ALTİD) alınan bilgiye göre, Alanya'da iki sezon öncesine kadar Grand Kaptan, Serapsu, Delphin Delux ve Pegasus Resort otellerinin dışında 5 yıldızlı tesis bulunmuyordu. Son iki yıl içerisinde 4 yıldızlı otellerden Aydınbey Gold Dreams, Club Paradiso, Otel Doğanay, Holiday Park Resort, Kemal Bay, Meryan, Sidera ve Rubi otelleri Turizm Bakanlığı'na başvurarak yıldız sayısını 5'e çıkardı.

  Alanya'da 4 yıldızlı 41 tesis bulunduğu bildirilirken, bu tesislerden de 10'dan fazlasının 5 yıldızlı olabilmek için kalite kriterlerini zorladığı ve yeni yatırımlara girerek bakanlığa başvurmaya hazırlandığı belirtildi. 

  ALTİD Başkanı Müfit Kaptanoğlu, Alanya'da 5 yıldıza yöneliş başladığını belirterek, özellikle Okurcalar bölgesinde yeni yapılan ya da planlanan 5 yıldızlı tesislerin yanı sıra Alanya genelindeki bir çok 4 yıldızlı tesisin de 5 yıldız alabilmenin yollarını aradığını bildirdi.

  Alanya'da 5 yıldıza yönelmenin olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Kaptanoğlu, 3-4 yıldızlı tesislerin de kalitesini ve fiyatınıyükseltmesi gerektiğini vurguladı.
     
  AMAÇ REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK
     
  Tesislerin, yıldız sayısını yükseltmekteki amacının rekabet gücünüartırabilmeye yönelik bir girişim olduğuna da dikkati çeken Kaptanoğlu, "Tesisler fiyatını değil, rekabet gücünü artırabilmek için yıldız sayısını yükseltmek istiyor" dedi.

  Antalya, Belek ve Kemer'de 5 yıldızlı tesis sayısının fazla olduğunu, bu tesislerde fiyatların düşük olması nedeniyle 3 ve 4 yıldızlı otellerin daha düşük fiyat verse bile rekabet etme gücünün kalmadığını belirten Kaptanoğlu, "5 yıldızlı tesislerle rekabet edebilmenin yolu, onlar gibi 5 yıldızlı olabilmektir. Zaten bir çok 5 yıldızlı tesis, 4 yıldız, hatta 3 yıldız fiyatına oda veriyor" diye konuştu.

  Alanya'nın farklı özellikler içiren bir tatil yöresi olduğunun altını çizen Kaptanoğlu, önemli olanın bu özellikleri kullanarak pazarlama yapılabilmesi olduğunu vurguladı.
     
  SEZON 25 NİSAN'DA BAŞLIYOR
       
  Alanya'da turizm sezonunun 25 Nisan'da başlayacağını bildiren Kaptanoğlu, bu tarihten itibaren doluluk oranının yükseleceğini, Hollanda ve Rusya'daki resmi tatillerin de aynı zamana rastlamasıyla sezona hızlı bir giriş olacağını vurguladı.

  Mayıs başından itibaren Alman, Hollandalı, Rus ve İskandinav turistlerle Alanya'nın dolacağını söyleyen Kaptanoğlu, Macaristan, Slovakya ve Yugoslavya pazarlarının da bu yıl Alanya'da etkisini hissettireceğini kaydetti.

  Rus turistin geçen yıla oranla daha yoğun biçimde Alanya'yı tercih edeceğini vurgulayan Kaptanoğlu, İngiliz pazarından da umutlu olduğunusözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı