GeriGündem Aksaray'da esnafla kavga eden İrlandalı turistin kimliği belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  229
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aksaray'da esnafla kavga eden İrlandalı turistin kimliği belli oldu

Aksaray'da esnafla kavga eden İrlandalı turistin kimliği belli oldu
refid:29908634-spot ilişkili resim dosyası

İstanbul Aksaray'da esnaf ile kavga eden turistin Kuveyt asıllı İrlanda vatandaşı Mohammed Fadel Dobbous olduğu belirlendi. İngiliz basınında, İrlandalı turist olayı ilginç bir şekilde yorumlandı.

Aksaray'da su almak için girdiği büfede esnafla çıkan tartışmada, yaklaşık 15 kişinin saldırısına uğrayan ve profesyonel boksör olduğu tahmin edilen turistin kimliği belli oldu.

1 Ağustos tarihinde kaydedilen görüntülerde, İstanbul'un Aksaray semtinde bir büfeden su almak isteyen turistin, buzdolabındaki pet şişeleri devirmesi üzerine çıkan tartışmada başta market sahibi ve ardından çok sayıda kişinin saldırısına uğradığı görülüyor.

Profesyonel boksör olduğu tahmin edilen turistin, birbiri ardına gelen sopa ve sandalye darbelerine karşı adeta yumruklarını konuşturarak dakikalarca mücadele ettiği görüntüler, sosyal medyada hızla yayıldı ve kısa sürede fenomen haline geldi.

Kimliği merak konusu olan gizemli turistin İrlandalı olduğu iddia edilirken, konu başta İngiliz basını olmak üzere önde gelen pek çok yabancı haber sitesinde de yer buldu. Boksör turist gizemini korurken ikinci bir iddia ise tartışma yarattı.

Bu kez turistin İrlandalı değil Kuveyt vatandaşı olduğu öne sürüldü. Gerçek ise kısa süre sonra ortaya çıktı. Sopa ve sandalye darbelerine yumruklarıyla karşı koyarak fenomen haline gelen turistin, Kuveyt asıllı İrlanda vatandaşı Mohammed Fadel Dobbous olduğu belirlendi.

Independent: "İrlandalı turist Türkiye'de niye olay yarattı?"
İstanbul Aksaray'da esnafla kavga eden turist, yabancı basında yankı buldu. İngiltere'de yayınlanan İndependent Gazetesi yaklaşık 15 kişinin saldırısına uğrayan ve boksör olduğu tahmin edilen İrlandalı turist olayıyla ilgili şu yorumlarda bulundu: "Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, esnafla arbede yaşayan İrlandalı turisti bir anda sosyal medyanın merkezine koydu. İrlandalı turistten beklenmeyen bir kahraman gibi bahsettiler. Turiste eleştirilerden ziyade olumlu tepkiler geldi.

Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarının verdiği bu tepkinin altında yatan mazlumun yanında olma gibi basit bir sebep değil. Esnaflar, Türkiye’deki aşırı solcularla Erdoğan yönetimindeki muhafazakar hükümetin arasındaki ayrışmanın sembolü olarak görülüyor.

Esnaflar, Gezi Parkı olayları sırasında hükümeti protesto eden göstericilere saldırmaları ile anılıyorlar. Gezi Parkı olayları sırasında, Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre Ali İsmail Korkmaz’a ölümcül bir dayak atan sanıklar arasında, fırında çalışan esnaf da vardı. 2014 yılında Erdoğan'ın esnafa destek verdiğini ima etmesi öfkeye yol açtı. Ali İsmail Korkmaz davası sürerken, Erdoğan "Benim esnafım gerektiğinde askerdir, alperendir, gerektiğinde vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır" açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye'deki bazı sosyal medya kullanıcıları, İrlandalı turistin esnafa dayağını bu bağlamdan yola çıkarak ti'ye aldı. Bir kullanıcı, "İrlandalı turist Alevi, anti Erdoğancı ve CHP sempatizanı çıktı" şeklinde tweet attı. Son 24 saat içinde, İrlandalı turist olayını ti'ye alan 75.000 tweet paylaşıldı.

Aksarayda esnafla kavga eden İrlandalı turistin kimliği belli oldu İrlandalı turist artık Türkiye'de çok ünlü!


Yorumları Göster
Yorumları Gizle