Gündem Haberleri

  Aklı olan bugün arabayla dışarı çıkmasın

  A.A - DHA
  27.01.2012 - 09:47 | Son Güncelleme:

  Türkiye dün akşam saatlerinden itibaren yeni bir soğuk hava dalgasının etkisine girdi. Bugün tüm yurtta kar var. Kar yağışının etkili olmasının beklendiği İstanbul'da, trafiğin yine "felç olmasından" endişe ediliyor. Vatandaşların araçlarını çıkarmaması, toplu taşıma araçlarını kullanması önerildi.

  Yapılan son değerlendirmelere göre ülke genelinde görülecek yağışların; Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Kırklareli, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; Kıyılarda yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ 

  İSTANBUL VALİLİĞİNDEN KAR UYARISI

  İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI / WEB TV

  İSTANBUL'DA KAR ALARMI  

  İBB basın danışmanlığından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

  "İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda, Bu gece Balkanlar üzerinden (İzlanda kökenli) gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı hava yağışların bu akşam kara dönüşeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının Cuma günü de devam etmesi bekleniyor. Kar yağışının zaman zaman şiddetli ve fırtına şeklinde olacağı belirtildi.

  TÜRKİYE'DEN YAĞIŞ MANZARALARI  / FOTO GALERİ

  5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Aklı olan bugün arabayla dışarı çıkmasın

  İstanbul'da, Meteoroloji'nin uyarısıyla birlikte AKOM ekiplerini toplayarak akşam saatlerinde alarma geçiyor.

  Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kimsesiz ve sokaklarda yaşamlarını sürdüren vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından spor salonlarında misafir ediliyor. Sarıyer Metin Oktay Spor salonunda vatandaşın banyo, traş, giyim gıda ve konaklama gibi tüm ihtiyaçları karşılanıyor

  Vatandaşların emniyet şeritlerini işgal etmemeleri önemli duyurulur.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2012 kış sezonu hava koşullarıyla mücadele hazırlıklarını tamamladı. Kış aylarında şehir hayatının normal seyrinin etkilenmemesi amacıyla sert hava koşulları karşısında kar-buz ve göllenme ile mücadele çalışmaları AKOM'dan yönetilecek.

  Kışa hazırlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Âdem Baştürk başkanlında yapılmıştı. 43'ü 1'inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 2 bin 833 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlardaki çalışmalar planlandı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü depolarında 2012 kış sezonu için 127 bin 311 ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 1.800 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

  Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu.

  AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak.

  Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, İDO Yenikapı, Eminönü, Harem, Üsküdar, Ümraniye - Tepeüstü Meydanlarında; 359 Personel ve 48 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.

  Atık Yönetimi Müdürlüğü; 40 Hastane, 34 Okul (Üniversite - Lise), 13 Meydan, 304 Durak, 117 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 450 Personel ve 38 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

  Karla mücadele toplam 870 araç 2 bin 406 personel İstanbul halkına hizmet edecek.

  Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.

  İSTANBUL 9 BÖLGEYE AYRILDI

  1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu

  2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt

  3. BÖLGE: Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer,

  4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp

  5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece

  6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir

  7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla

  8. BÖLGE: Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe

  9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy

  İstanbulluların sorunsuz bir kış geçirmeleri için tüm tedbirleri alan Büyükşehir Belediyesi, son model karla mücadele araçları ve ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) sistemleri kullanılıyor.

  Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.

  Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek

  Kritik kavşaklarda 21 kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek. Sokakta yaşayan vatandaşlar için toplama merkezleri planlandı. Vatandaşlar zabıta, polis, ambülânslar ile toplanarak sağlık kontrollerinden geçirilerek spor salonlarında edilecekler.

  KAR KAPLANI

  Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen 6 adet “Kar kaplanı" ile çevre yollarında görev yapacak.

  “Kar Kaplanı" 80 km. hızla giderek bir seferde 40 km'lik alanda tuzlama yapma kabiliyetine sahip. Yengeç yürüyüşü yapabilen aracın bıçağı iki kademeli olarak kar kürüyor. Bıçak kapalı iken 4.50 cm, açık iken 5.20 cm genişliğinde küreme yapıyor.

  Kar Kaplanı"

  Avrupa Yakası: Boğaz Köprüsü Gişeler - Haliç, O3 Otoyolu - Mahmutbey - İstoç - Vatan Cad.-Hadımköy Büyükçekmece S Virajı - Mimarsinan Kavşağı.

  Anadolu Yakası, Boğaz Köprüsü Gişeler - Fenerbahçe Stadı-Harem - Kartal/Kartal - Gebze arasında görev yapacak.

  Uzmanlar daha rahat ve güvenli bir trafik akışı için vatandaşların kar lastiği kullanmasını öneriyor. Avrupa ülkelerinde zincir kullanılmadığı, zincirin asfalta büyük zarar verdiği ve maddi kayıplara neden olduğu belirtiliyor. "

  YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Akdeniz Kıyı kesimi ile Adana, Hatay, Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak, Göller Yöresi ile Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  KUVVETLİ KAR UYARISI: Kar yağışlarının Güneydoğu Anadolu, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  BUZLANMA VE DON UYARISI: İç ve doğu bölgelerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  HAFTA SONU SICAKLIK 10 DERECE AZALACAK

  Hava sıcaklığının, hafta sonunda tüm yurtta 8 ila 10 derece azalacağının beklendiği bildirildi.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün Orta Akdeniz'den gelen yağışlı havanın etkisine giren Türkiye'nin, halen Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan büyük bir bölümü yağış alıyor.

  Yetkililer, yağışların iç kesimler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, diğer yerlerde yağmur şeklinde olduğunu belirtti.

  Meteoroloji yetkilileri, bu sabah yapılan ölçümlere göre, kar kalınlığının, Bitlis'de 110, Muş'da 53, Ağrı'da 35, Kırıkkale'de 23, Ankara, Afyonkarahisar ve Yozgat'da 21, Elazığ'da 20, Çankırı, Kütahya, Erzurum ve Erzincan'da 15 santimetre olduğunu kaydetti.

  Karadeniz kıyıları dışında kalan tüm yurtta bugün yağış beklendiğini belirten yetkililer, yağışların, Güney Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olmak üzere Marmara, Ege ve Akdeniz'de genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Afyonkarahisar, Kütahya ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağının tahmin edildiğini ifade etti.


    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı