Gündem Haberleri

  AK Partili vekil Mardinlileri üzdü

  Nezir GÜNEŞ/ MARDİN (DHA)
  03.01.2011 - 15:10 | Son Güncelleme:

  Yılbaşı nedeniyle işyerlerini süsleyen esnafa “Modernleşme adına özümüzü kaybediyoruz” diyerek tepki gösteren AK Parti Mardin Miletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’e kentten farklı tepkiler geldi.

  Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Gazan, Şahkulubey’in sözlerine üzüldüğünü belirterek, “Çünkü genelde esnafımız modernleşme uğruna özünü asla kaybetmez. Dünyanın her yerinde yılbaşı şenlikleri ve dükkanlar süsleniyor. Bu demek değildir ki insanlar özünden uzaklaşıyor. Hem çok kültürlülüğün sembol kenti diyorsunuz. Hem de işyerini süsleyen esnafımıza tepki gösteriyorsunuz” dedi.

  AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’in kentte AK Partili belediyenin düzenlediği alternatif yılbaşı kutlamasında yaptığı konuşmada yılbaşı nedeniyle işyerlerini süsleyen esnaflara tepki göstermişti. Şahkulubey, “Benim bir acım var. Belki bazıları, biraz radikal bulacak ama bizdeki en büyük tehlike nedir biliyor musunuz? Bir modernizm havası ile bugünde de ben şehirde gezdiğimde bazı dükkanlardaki o süsleri gördüğümde üzüldüm. Çünkü biz modernleşelim diye özümüzü kaybetmememiz lazım. Ama ne yazık ki her geçen gün özümüzden biraz daha uzaklaşıyoruz. Özümüzü yakalama adına Mardin Belediyemiz’e böyle bir gecede Kuran-ı Kerimli açılışı yapılan bu program da duaların edildiği, ilahilerin söylendiği bir geceye vesile olduğu için tekrar Mardin adına teşekkür etmek istiyorum” dedi.

  'ÜZÜLDÜK'
  AK Parti’li Şahkulubey’in açıklaması kentte farklı tepkilere neden oldu. Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Gazan, Şahkulubey’in sözlerine üzüldüğünü söyledi. Gazan, şöyle dedi:
  “Çünkü genelde esnafımız modernleşme uğruna özünü asla kaybetmez. Dünyanın her yerinde yılbaşı şenlikleri ve dükkanlar süsleniyor. Bu demek değildir ki insanlar özünden uzaklaşıyor. Hem çok kültürlülüğün sembol kenti diyorsunuz. Hem de işyerini süsleyen esnafımıza tepki gösteriyorsunuz. Biz şimdiye kadar Kuran-ı Kerim, ilahiler ve dualı sema gösterili yılbaşı kutlaması görmedik. Bu da demektir ki kültür kenti olan Mardin’imiz tüm dünyada olduğu gibi kültürlü bir şekilde yeni yıl kutlamaları yapmıştır.”

  Mardin’de fotoğrafçılık yapan Rıdvan Akın, çarşıda pazanda herhangi bir kutlama yapılmadığını söyleyerek, “Esnafın işi zaten kesat. O kendine kendine söylemiş ama biz kutlayamadık ki” dedi.

  Kafeterya işleten Selahttin Öney, “Yılbaşı gecesini kutlayarak geçirmemiz lazım. Yılbaşında oturup kendi muhsebebimizi yapmamız lazım. Kimi üzdüysen özür dileyeceksin, bir hatan varsa onu affetireceksin. Kutlayanlara da bir şey dememek lazım. Dükkan süslemekten bir şeyin çıkacağını sanmıyorum. Herkes istediğini yapabilir. Ama kutlamalarında dozunu kaçırmamak lazım. Hz.İsa’nın doğumu olan yılbaşını hem Müslümanlar hem Hıristanlar da çarpıtıyor” dedi.

  Kentte internet kafe işyeten Nasrettin Demir, Milletvekili Şahkulubey’e destek verdi. Demir, “Mardin’de ne Süryaniler ne de Müslümanlar hiçbir zaman çamları dikerek, işyerlerini süsleyerek yılbaşını kutlamadı. Mardin’deki Süryaniler ayın 25’inde Noel’ini kutlarlar, yılbaşında ise normal bir geceymiş gibi geçirirler. Bu abartılı kutlamalar son yıllarda büyük bir artış oldu. Müslümanın başkalarına özenerek yılbaşını zıvadan çıkrmaması lazım” dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı