GeriGündem AK Parti kongresindeki Berkin Elvan pankartına örgüt propagandasından dava
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AK Parti kongresindeki Berkin Elvan pankartına örgüt propagandasından dava

AK Parti kongresindeki Berkin Elvan pankartına örgüt propagandasından dava
refid:28371390 ilişkili resim dosyası

İSTANBUL Sinan Erdem Spor Salonu'nda 8 Şubat tarihinde yapılan AK Parti İstanbul İl kongresinde “Berkin'in katillerini arıyoruz! Dev-Genç" pankartı açtıkları için tutuklanan Leyla Erdoğan ve Hicri Selviler hakkında, “Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler Leyla Erdoğan (31)ve Hicri selviler'in (21) önceden anlaşarak, 8 Şubat 2015 tarihinde Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda yapılan Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı 5. Olağan Kongre'sine katıldıkları belirtildi.

DAVUTOĞLU KONUŞURKEN BERKİN PANKARTI AÇTILAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşma yaptığı sırada yanlarında getirdikleri kırmızı zemin üzerine sarı boya ile “Berkin'in katillerini arıyoruz! Dev-Genç yazılı bez pankartı açıp, “Berkin'in katillerinden hesap soracağız," “Berkin ölümsüzdür", Özgürlük istiyoruz şeklinde slogan attıkları belirtilen iddianamede, “DHKP-C, mevcut anayasal düzeni silahlı halk ayaklanması ile yıkarak Marksist-Leninist ilkelere dayalı düzen kurmak isteyen bir terör örgütüdür.

DHKP-C terör örgütü, 1972 yılında fiilen sona eren THKP-C (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi) terör örgünün tüm örgütsel mirasına sahip çıktığı için, bu örgüt yapılanması içerisinde faaliyet gösteren gençlerin de katıldıkları eylemlerde kendilerini Dev-Genç olarak tanımladıkları, eylemlerinde Dev-Genç imzası kullandıkları bilinen bir gerçektir.

Son günlerde DHKP-C örgütüne mühazir Liseli Dev-Genç yapılanmasının, 16 Haziran 2013 günü İstanbul Taksim'de başlayıp ülke genelinde vuku bulan gezi olayları sırasında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 11 Mart 2014 günü vefat eden Berkin Elvan isimli çocuğu sahiplendiği, 'milyonlarca göz Berkin'in katillerini arıyoruz' şiarı ile kampanya yürütüp, bu kampanya çerçevesinde pek çok etkinlik, yürüyüş, basın açıklaması şeklinde korsan eylemler düzenledikleri tespit edilmiştirö denildi.

'ÖRGÜTLE BAĞI TESPİT EDİLEMEDİ'

Şüphelilerin adı geçen örgütle bağının tespit edilemediği belirtilen iddianamede, “Ancak örgüte sempati duyduklarını ikrar eden şüphelilerin, toplantı sırasında açtıkları üzerinde Dev-Genç ibaresi bulunan bez pankartla anılan terör örgütünün propagandasını yaptıkları anlaşılmıştırö görüşüne yer verildi.
İddianamede, her iki şüphelinin de, “Terör örgütü propagandasıö yaptıkları gerekçesi ile 1 yıldan 5 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle yargılanması istendi.
İddianamenin gönderildiği Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek 9 Mart Pazartesi gününe duruşma günü verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle