Gündem Haberleri

  Ahmet Hamdi Akseki Camisi ibadete açıldı

  AA
  19.04.2013 - 14:03 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer çocuklar camiden uzaklaşırsa bu milleti, bu vatanı ayakta tutan en önemli dayanağımızı, maazallah yitiririz. Eğer çocuklar camiyle kucaklaşırsa, inanın ebediyen bir, beraber ve kardeşçe yaşar, onurla, şerefle yaşar, güçlü şekilde istikbale yürürüz" dedi.

  Erdoğan, açılışına katıldığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nin hayırlı olmasını diledi ve eski Diyanet İşleri Başkanlarından Akseki'yi rahmetle andı.

  Caminin yapılmasında emeği geçen Diyanet İşleri Başkanlığı ile Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfı'na şükranlarını sunan Erdoğan, imam hatip okulunda Ahmet Hamdi Akseki'nin "İslam Dini" adlı eserini okuduklarını söyleyerek, Allah'tan rahmet diledi.

  Erdoğan, "Onlarla ruh kökümüzde farklı bir dünyayı oluşturduk. Adeta gönül dünyamızın tohumlamalarını onunla yaptık, onlarla yaptık. Şimdi de Ahmet Hamdi Akseki Camisi adı başkentimizde anılacak" dedi. Başbakan Erdoğan, Akseki'nin ismin camiye verilmesine öncülük eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve heyetine teşekkür etti.

  Caminin Ankara'da büyük bir ihtiyacı karşılayacağını ifade eden Erdoğan, "Şehrimizin nüfusu hızla artarken özellikle iş yerlerinin, kamu binalarının sayısı çoğalırken bu bölgede bir caminin bulunmaması büyük bir eksiklikti, büyük bir ihtiyaçtı. Ayrıca yeni inşa edilen bu camimiz Kocatepe camimizin vazifelerini de büyük ölçüde yükleneceği için şehir merkezindeki trafiği de yüklenmek suretiyle önemli bir rahatlamaya da vesile olacak" diye konuştu.

  Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nin özgün mimarisiyle diğer şehirlere örnek teşkil edeceğine, model olacağına yürekten inandığını belirten Erdoğan, "Abartıdan ve gösterişten uzak şekilde inşa edilen camide kullanılan Selçuklu ve Osmanlı motifleri inanıyorum ki hem cami mimarisine hem de sivil mimariye bir nefes aldıracaktır" değerlendirmesinde bulundu.

  Erdoğan, caminin içini görme fırsatı bulduğunu da dile getirerek, şunları söyledi:
  "Aydınlık, ferah, içerideki bütün hat, tezhip gibi bu tür işlemeleriyle de hakikaten bambaşka bir zenginliğe burada camimizin ulaşmış olması inanıyorum ki diğer şehirlerimizde farklı bir örneği oluşturacaktır. Kadim medeniyetimizin temel felsefesi olan sadelikteki ihtişam Ahmet Hamdi Akseki Camimizde her yönüyle müşahhas hale gelmiş durumda. Bize özgü sanatların hepsi en ince ve estetik biçimde, uyumlu şekilde caminin iç tezyinatında uygulanmış. Ruhu ve zihinleri bulandıran değil, karmaşaya, kaosa sevk eden değil, tam tersine gerçekten huzur veren, sadelik veren, ruha nefes aldıran bir anlayış sergilenmiş."

  "Bizim hem inanç dünyamızda hem de şehir ve mimarlık anlayışımızda cami, altını çizerek ifade ediyorum, fonksiyonel bir yapı değildir. Yanı cami, gelinen, kullanılan, iş bitince terk edilen bir mekan hiçbir zaman olmamıştır" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
  "Cami, ibadethane olduğu kadar muhabbetin, tanışmanın, kaynaşmanın, dayanışmanın mekanıdır. Cami, öğrenmenin ve öğretmenin, istişarenin, diyaloğun, danışmanın mekanıdır. Cami, şehir için, şehrin insanları için, her müştemilatıyla bir yaşam alanıdır. Cami demek şadırvan demektir. Cami demek, avlu demektir. Avludaki ağaçlar, yeşillikler, oturma alanları, havuzlar demektir. Bizim medeniyetimiz kadar tarihimiz boyunca günlük yaşantımız da caminin etrafında, caminin merkez olduğu bir sokak ve mahalle anlayışıyla aslında şekillenmiştir.

  Şunu lütfen unutmayınız değerli kardeşlerim, cami mimarisi, bizim de çocuklarımızın da hayata bakışlarını, istikballerini, ülkemizin ve milletimizin geleceğini şekillendirecek kadar önemlidir. Günde 5 vakit gidilen, avlusunda sohbet edilen, şadırvanında abdest alınan, su içilen, bahçesinde, etrafında evet heyecanla oyunlar oynanan, güzel hatıralar yaşanan bir cami takdir edersiniz ki çocuğun, insanın, muhayyilesini de tasavvurunu da en etkili biçimde şekillendirir. Binalarımız özellikle de camilerimiz ne kadar sade, ne kadar estetik, ne kadar hayatla iç içe olursa istikbalimiz de o kadar farklı olur. O kadar sade, o kadar estetik, o kadar hayat dolu olur."

  "Çocuklarımızı rahatsız etmeyelim"

  "Buradan hem Diyanet İşleri Başkanlığımıza hem de tüm imam, kayyum ve müezzinlerimize ben bir istirhamda bulunmak istiyorum" diyen Başbakan Erdoğan, "Lütfen camilerimizin içindeki ve avlusundaki çocuklarımızı rahatsız etmeyelim. Onlar hiç kimseye rahatsızlık vermez" ifadesini kullandı.

  Çocukların oyunları ve cıvıltıları hiçbir mümini rahatsız etmeyeceğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
  "Tam tersine biz bu konuda hassasiyet gösterelim. Asıl biz camideki çocukları rahatsız etmeyelim. Bırakalım cami içinde doyasıya koştursunlar, bırakılım cami içinde istedikleri kadar oynasınlar, bırakalım cami içinde istedikleri kadar rahat olsunlar. Eğer çocuklar camiden uzaklaşırsa bu milleti, bu vatanı ayakta tutan en önemli dayanağımızı, maazallah yitiririz. Eğer çocuklar camiyle kucaklaşırsa, inanın ebediyen bir, beraber ve kardeşçe yaşar, onurla, şerefle yaşar, güçlü şekilde istikbale yürürüz. Mimarlarımızdan, hayırseverlerimizden de rica ediyorum, camilerimizi en çok da çocuklarımız için inşa edelim. Onlar için tasarlayalım, çocuklarımızı camilerle ne kadar kucaklaştırır, çocuklarımıza camiler vesilesiyle ne kadar estetik sunabilirsek, gelecek nesillerde inanın o kadar farklı olacaktır."
  Bugün hizmete açtıkları Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nin, cami mimarisini, cami anlayışını değiştirmesini ve dünyaya örnek teşkil etmesini dileyen Başbakan Erdoğan, caminin tüm Müslümanlara ve Ankaralılara hayırlı olması temennisinde bulundu.

  Erdoğan, başta Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri olmak üzere, caminin yapımında emeği geçenleri tebrik etti.
  "Arif Nihat Asya'nın şu güzel duasını yapmadan, ben de kısık sesimle şu kürsüden ayrılmak istemiyorum" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
  "Arif Nihat Asya duasında şöyle hitap ediyor: Biz kısık sesleriz, minareleri sen ezansız bırakma Allahım. Ya çağır şurada bal yapanlarını, ya kovansız bırakma Allahım. Mahyasızdır minareler göğü de kehkeşansız bırakma Allahım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allahım. Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız ve vatansız bırakma Allah'ım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allah'ım..."

  Cuma namazını camide kıldılar

  Konuşmaların ardından caminin ibadete açılışı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, eski Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfi Doğan'ın da yer aldığı protokol üyeleri tarafından yapıldı.

  Çiçek ve Erdoğan ve beraberindekiler açılış sonrası cuma namazını kılmak üzere camiye girdi.
  Namazı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.
  Görmez, cuma hutbesinde camilerin önemine işaret ederek, mescit ve cami yapımının İslamiyetteki kutsallığına değindi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı